REKLAMA

Oblast dotazu / Léková poradna

Na naši poradnu se můžete obrátit v případě, že nerozumíte své léčbě nebo máte pocit, že o ní nejste dostatečně informování. Poradíme Vám, pokud nevíte, jak máte správně užívat předepsané léky a zda je můžete kombinovat s volně prodejnými přípravky. Rovněž se na nás můžete obracet, pokud máte podezření, že se u Vás projevují nežádoucí účinky léků.
Poradna je bezplatnou službou, která je provozována Ústavem lékového průvodce. Pokud Vás zajímá, kdo je Lékový průvodce, podívejte se na http://www.lekovypruvodce.cz/

Zde najdete několik tipů, jak se správně ptát, abychom Váš dotaz mohli co nejlépe zodpovědět:
  • V dotazu je vždy třeba uvést názvy všech užívaných léků a jejich dávkování a rovněž co nejpřesnější seznam onemocnění, pro která se léčíte.
  • Specifikujte, prosím, co Vás na Vaší léčbě zajímá - lékové interakce, kontraindikace, nežádoucí účinky, komplexní posouzení racionálnosti léčby, atp.
  • Domníváte-li se, že se u Vás projevují nežádoucí účinku jednoho či více léků, je třeba uvést, kdy přesně byl lék nasazen, jak rychle po jeho nasazení se nežádoucí účinky objevily (dny, týdny, měsíce) a jak přesně se projevují.
  • V případě, že budete spolu s dotazem posílat zdravotní dokumentaci, či jiné záznamy obsahující citlivá data, prosíme o vyplnění Informovaného souhlasu (ke stažení na stránkách www.lekovypruvodce.cz).
  • Pokud se Váš dotaz týká cen a úhrad léků či dostupnosti léků na českém trhu, obraťte se prosím přímo na Státní ústav pro kontrolu léčiv, do jehož gesce tato problematika spadá: infs@sukl.cz, případně infolinka: 272 185 333.

Před odesláním dotazu je třeba se seznámit s provozními podmínkami poradny včetně ochrany osobních dat. Provozní podmínky poradny

  « První  ‹ Předchozí  2  3  4  5  Další ›    
 

PUBLIKOVANÉ DOTAZY

vloženo 01.11.2016 13:17:07

Otázka:

Dobrý den, při kontrole u oční lékařky mi bylo doporučeno, abych užíval vitamín na oči Lutein Complex a to i dlouhodobě, že to nemůže ničemu ublížit. Užívám tedy 1 tobolku denně již od začátku letošního roku. Nyní mě začaly bolet klouby prstů rukou. Někde jsem slyšel, že mnoho vitamínu může tyto problémy vytvořit. Je toto pravda? Děkuji.

Vážený pane,

souhlasím s Vaší ošetřující oční lékařkou, že vitamíny Lutein Complex je možné užívat dlouhodobě. Nemyslím si, že by užívání vitaminů souviselo s Vašimi kloubními potížemi.

Doporučuji Vám konzultovat vaše kloubní potíže s praktickým lékařem, který zhodnotí Váš stav a navhrne léčbu.

S pozdravem Mgr. Helena Šťastná Koblihová

Ústav lékového průvodce

vloženo 07.02.2017 16:43:57

Otázka:

Dobrý den. Je mi 70 roků. Užívám mnoho léků, po jejich požití jsem velmi unaven a ospalý. Užívané léky: Tezeo HCT 80mg/12,5mg 1-0-0, Rilmenidin Teva 1mg 1-0-1, Metformin-Teva XR 500mg 1-0-1, Gliklazid Actavis 30mg 0-2-0, Brintellix 10mg 2-0-0, Oxazepam Léčiva10mg 1-1-0, Purinol 100mg, 0-1-0. Prosím o zhodnocení užívaných léků. Děkuji

Vážený pane inženýre,

mezi léky, které užíváte, nebyly popsány klinicky významné lékové interakce tj. ovlivnění jednoho léku druhým ve smyslu zvýšení či snížení účinku nebo prohloubení nežádoucích účinků.

K Vašemu problému s únavou a ospalostí. Z léků (Brintellix, antidepresivum) soudím, že se léčíte s depresí. V úvodu terapie deprese se zpravidla užívají léky jako např. Oxazepam (lék patří do skupiny tzv. benzodiazepinů) a to do té doby, než plně nastoupí účinek antidepresiva. Oxazepam se užívá pro zmírnění nervozity, napětí, úzkosti a neklidu, u duševních depresí se zvýšenou dráždivostí a u nespavosti provázené úzkostí. Někdy je třeba, aby podávání benzodiazepinů bylo dlouhodobé. Únava a ospalost patří mezi často popisované nežádoucí účinky při užívání Oxazepamu. Toto může, ale nemusí být i Váš případ. Teoreticky může být únava a ospalost způsobena i ostatními léky. Četnost tohoto nežádoucího účinku je však u ostatních léků, které užíváte, velmi nízká. Doporučila bych Vám konzultovat Váš problém s ošetřujícím lékařem, který nejlépe posoudí všechny souvislosti. Pokud to Váš zdravotní stav dovoluje, bylo by vhodné Oxazepam z léčby postupně vysadit a to z důvodu jeho návykovosti. Jak už jsem ale zmínila, jakékoli změny ve Vaší léčbě může učinit pouze ošetřující lékař, který zná nejlépe Váš zdravotní stav.

S pozdravem

Mgr. Helena Šťastná Koblihová

Ústav lékového průvodce

vloženo 15.02.2017 16:52:13

Otázka:

Už 2 roky beru rosumop 20 mg. Cholesterol jsem měla mírně zvýšený, ale už více než rok je v mezích. Je možné ukončit užívání rosumopu, za jakých podmínek a s jakými riziky? Teď mám od praktického lékaře předepsaná antibiotika Azytromycin Mylan 500 mg. V příbalové informaci je upozornění, že je třeba informovat lékaře před zahájením léčby azytromycinem, pokud beru antiarytmika ( beru vasocardin) a léky proti cholesterolu - statiny (rosumop). Mohu rosumop vysadit? S lékařem se mohu poradit až příští týden. Děkuji Alena

Vážená paní,

o ukončení léčby Rosumopem (účinná látka rosuvastatin) musí rozhodnout Váš ošetřující lékař. V dotazu uvádíte, že jste před nasazením léčby měla cholesterol mírně zvýšený. Možná by bylo dostačující dodržovat dietní a režimová opatření a léčba by pak nebyla nutná. Toto však musí posoudit Váš ošetřující lékař, který nejlépe zná Váš zdravotní stav a všechna rizika, kterým byste mohla být vystavena, pokud by byla léčba vysazena. Správně uvádíte, že Vasocardin (účinná látka metoprolol) se užívá pro kontrolu srdečního rytmu. K interakci s azitromycinem nedochází, oba tyto léky můžete bez obav užívat společně. Rovněž není třeba se obávat interakce mezi rosuvastatinem a azitromycinem. Léčba azitromycinem je krátkodobá a Rosumop není třeba vysazovat.

S pozdravem

Mgr. Helena Šťastná Koblihová

Ústav lékového průvodce

vloženo 19.03.2017 15:25:21

Otázka:

Dobrý den, prosím o Váš názor na přípravek Inca Collagen a MD GUHA Kolagen.Mám artrosu 1st.kolene a polyartrosu drobných kloubů rukou.Několik let užívám 2x v roce Condrosulf 800,Vigantol a někdy Calcichev. Je výhodnější zaplatit si zmíněné kolageny? Také prosím o názor na doplněk stravy Omega Marine Forte od firmy Naturamed. Děkuji za odpověď. Eva S.

Vážená paní,

účinnost kolagenu v léčbě artrózy nebyla nikdy seriózně prokázána. Oba zmíněné přípravky patří do kategorie doplňků stravy, u kterých výrobce nemusí prokazovat jejich složení. Je povinen pouze doložit, že jsou mikrobiologicky nezávadné. Jinými slovy nemáte žádnou jistotu, co přípravek obsahuje a v jakém složení. Naopak Condrosulf je registrovaný lék, u kterého výrobce musí deklarovat množství obsažené látky a její účinnost. Condrosulf obsahuje chondroitin sulfát a byla u něho prokázána účinnost v léčbě artrózy kolenního kloubu, kyčelního kloubu a artrózy kloubů ruky. Platit za kolageny považuji za zbytečné vynakládání finančních prostředků. Doporučuji Vám pokračovat v zavedené léčbě, která je racionální a velmi dobře nastavená. Dle posledních studií je možné užívat Condrosulf i dlouhodobě kontinuálně tj. celoročně. Doporučila bych Vám dohodnout se s ošetřujícím lékařem, zda by tato forma léčby byla pro Vás vhodná. Velmi důležitá jsou při léčbě artrózy také režimová opatření tj. snaha o udržení optimální hmotnosti, aby klouby nebyly příliš přetěžovány a dále pravidelný pohyb, který klouby nezatěžuje, ale pomáhá udržovat jejich pohyblivost – ideální je plavání či jízda na kole.

K užívání omega 3 nenasycených mastných kyselin bych v principu neměla připomínek. Na co Vás ale musím upozornit je firma NaturaMed, která přípravek zasílá. Na internetu jsem našla řadu stížností na obchodní praktiky této firmy, které jsou často velmi agresivní a na hraně zákona (několik článků Vám posílám).

Často je nabídka přípravků koncipována následujícím způsobem. Objednáte si první balení, u kterého zaplatíte pouze poštovné. S touto objednávkou se zároveň zavazujete k pravidelnému odběru dalších balení. Firma Vás pak bude „zásobovat“ dalšími baleními a propagačními materiály a zároveň Vám bude posílat složenky k proplacení. Dle zkušeností některých zákazníků je velmi obtížné pravidelné zásilky zrušit. Pokud neplatíte zaslané složenky, firma pak postupuje pohledávky vymahačské firmě a ta Vám účtuje další penále. Chtěla bych Vás proto před praktikami firmy NaturaMed varovat.

Pokud zvažujete nákup potravního doplňku s obsahem omega 3, doporučuji obrátit se na některou z kamenných lékáren, kde jistě najdete bohatý výběr přípravků.

S pozdravem

Mgr. Helena Šťastná Koblihová

Ústav lékového průvodce

vloženo 15.05.2017 10:15:40

Otázka:

Dobrý den,pro nesnášenlivost mi nemohou být předepisovány peniciliny,tetracykliny a makrolidy.Existují i další ATB,která bych mohl užívat a lze toto zjistit předem nebo jako obvykle neúspěšným podáním?A pokud na př.nemohu užívat Azytromycin,platí to pro všechny další makrolidy?Je mi 82 let a měly by mi být extrahovány 3 zuby.Poněvadž jsem už několik let více či méně zahleněn,mám obavu,aby do rány po extrakci se nedostala infekce,kterou je nutno řešit ATB.Děkuji za odpověď.

 

Vážený pane,

z dotazu nevyplývá, jak se u Vás nesnášenlivost na antibiotika projevuje. Zda se jedná o mírné projevy např. průjem, zvracení, vyrážka nebo o závažnou alergickou reakci. Kromě jmenovaných skupin antibiotik jich dále existuje celá řada. Snášenlivost lze obecně velmi těžko předvídat. Pokud se Vás objevila nesnášenlivost azitromycinu, nebudete s velkou pravděpodobností tolerovat ani další účinné látky ze skupiny makrolidů. Pokud se jednalo o skutečně závažnou reakci, pak se bude předepisující lékař jistě právem obávat Vám předepsat nějaký jiný makrolid.

Ve stomatologii je pro léčbu zánětů s oblibou užíván klindamycin (patří do skupiny linkosamidů), který velmi dobře na rozdíl od jiných antibiotik proniká do kosti. Jedná se o antibiotikum, které je obecně velmi dobře snášeno a volí se např. při nesnášenlivosti penicilinů. Je plně v kompetenci ošetřujícího stomatologa, zda extrakci bude krýt preventivně antibiotiky nebo zda to daný výkon nevyžaduje. Ošetřujícího stomatologa bych jistě upozornila na zahlenění, kterým trpíte, aby to při rozvaze o podání antibiotické prevence či léčby mohl zohlednit.

S pozdravem

Mgr. Helena Šťastná Koblihová

Ústav lékového průvodce

  « První  ‹ Předchozí  2  3  4  5  Další ›    
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Déšť
25°C /16°C
Dešťové přeháňky
22°C /14°C
Oblačno
22°C /14°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace