REKLAMA

Oblast dotazu / Diabeticko-podiatrická poradna

Poradna je určena lidem s cukrovkou, jejichž stav je obtížně zvládnutelný a je provázen komplikacemi, stejně jako těm, kterým byla tato nemoc nově zjištěna. Dále všem rodinným příslušníkům a jiným pečujícím osobám, kteří se vzniku diabetu a jeho komplikací obávají. V rámci diabetické poradny mohou lidé konzultovat potíže s kompenzací diabetu, s aplikací inzulínu, s dietním opatřením, s pohybovými aktivitami, apod. Podiatrická část poradny může pomoci diabetikům, kteří mají potíže s hojením rány. U diabetiků jde především o defekty na nohou. Diabetik tak může získat radu a informace týkající se správného postupu při ošetřování ran, při volbě vhodných materiálů a prostředků hojení, informace o podpůrných metodách léčby, o správném obouvání, kompenzačních pomůckách apod. Půjde-li o dotaz k problémovému hojení, pak je vhodné poslat též fotografii postižené části. Shlédnutím samotného defektu a stavu okolních tkání umožní odborníkovi rychlejší orientaci v problému a může tak pružněji zareagovat a nabídnout efektivní řešení. Tato poradna nenahrazuje zdravotní péči a má informativní a preventivní charakter. Řešení zdravotních potíží konzultujte se svým lékařem. Nejbližší odborná pracoviště je možné vyhledat zde:Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb

  « První  ‹ Předchozí  2  3  4    
 

PUBLIKOVANÉ DOTAZY

vloženo 25.09.2014 12:57:02

Otázka:

Co to jsou pozdní komplikace cukrovky?

Zvýšená hladina cukru v krvi (tzv. hyperglykémie), což je hlavní příznak diabetu poškozuje cévy a nervy v celém těle. V případě, že je pacient nedisciplinovaný, nespolupracuje při léčbě, nebo je nedostatečně léčen, mohou se po několika letech u něj rozvinout tzv. pozdní komplikace cukrovky. To je například postižení cév na oční sítnici, postižení ledvin, nebo poškození cév a nervů na dolních končetinách, tj. syndrom diabetické nohy. Cukrovka je choroba, vyžadující aktivní spoluúčast pacienta na léčbě. Bez dobré spolupráce pacienta a lékaře není možné diabetes úspěšně léčit.

 

Kateřina Čechová

vloženo 25.09.2014 12:58:04

Otázka:

Manžel má cukrovku. Poradíte mi jak bezbolestně aplikovat inzulín? V současné době se inzulín aplikuje jehlami, které jsou natolik tenké a krátké, že aplikace je při správném použití téměř nebolestivá.

Jaké by měly být optimální hodnoty glykémie po jídle u diabetika 2. typu?
Po jídle mají být glykémie o cca 2 mmol/l vyšší než před jídlem – tak je tomu i u zdravého člověka. Glykémie po jídle dosahuje svého nejvyššího vrcholu zhruba po 1,5hod, ale zároveň velmi záleží na obsahu cukrů a tuků v jídle a na schopnosti slinivky břišní produkovat inzulin.

 

Kateřina Čechová

edukační sestra
Centrum diabetologie IKEM

vloženo 25.09.2014 12:59:08

Otázka:

Co to je diabetická dieta?

Dodržování diabetické diety znamená, že diabetik počítá množství sacharidů ve své stravě v takovém množství (obvykle se udává v gramech na den, např. 200gS) a časovém rozložení (obvykle 3 – 6x denně), jaké mu doporučil ošetřující lékař. Množství sacharidů v jednotlivých porcích počítáme tak, že pokrmy, které obsahují sacharidy, zvážíme a podle tabulek spočítáme, kolik gramů sacharidů obsahuje porce pokrmu na jeho talíři.

 

Kateřina Čechová

edukační sestra
Centrum diabetologie IKEM

vloženo 25.09.2014 13:00:51

Otázka:

Jakou mouku a kolik můžu používat při onemocnění cukrovkou?

Při diabetu není ani tak důležité jakou mouku používáte, ale kolik jí používáte. Vhodná je každá mouka, o které víte, kolik gramů sacharidů obsahuje na 100g. Například hladká mouka pšeničná obsahuje 80 g sacharidů na 100 g mouky. Používat tedy můžete běžně dostupnou mouku pšeničnou, špaldovou, žitnou, kukuřičnou atd. Kolik obsahují gramů složených sacharidů na 100g mouky, lze zjistit nejlépe na jejich obalu. Samozřejmě mouku je třeba zvážit a spočítat, kolik gramů sacharidů spolu s moukou do jídla přidáváte.
Prosím o Váš názor na užívání medu, např. v nápojích, u člověka s diabetem 2. typu.
Med je směsí jednoduchých cukrů, zejména hroznového cukru (glukózy, což je cukr, jeho hladinu u diabetiků měříme). Slazení medem se u diabetiků 2. typu nedoporučuje. Hlavně slazení nápojů medem nebo cukrem má velmi škodlivé účinky, protože jednoduché cukry v nápojích velmi prudce zvyšují hladinu cukru v krvi.

 

Kateřina Čechová

edukační sestra
Centrum diabetologie IKEM

vloženo 04.12.2015 11:06:54

Otázka:

Maminka má diabetes, 4x denně píchá inzulin. Chtěla jsem jí koupit Bateriový strojek pro odstranění odumřelé a hrubé kůže na patách a mozolů AEG PHE 5642. Mohou tyto přístroje používat diabetici sami? Děkuji za odpověď.

Strojek na baterie není sám o sobě nebezpečný. Jde hlavně o to, kdo ho má v rukou. Ze zkušenosti vím, že se mezi diabetiky tyto strojky používají. Každopádně bych se ale přikláněla k tomu, ať mamince pedikůru provádí pedikér. Už to, že si 4x denně aplikuje Inzulín je na tolik závažný fakt, že bych domácí pedikúru neriskovala.

Mějte hezký den.

Mgr. Hana Vlhová

specialista na léčbu chronických ran a diabetické nohy

  « První  ‹ Předchozí  2  3  4    
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Zataženo
11°C /7°C
Zataženo
11°C /7°C
Oblačno
10°C /6°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace