REKLAMA

Oblast dotazu / Právní poradna

UPOZORNĚNÍ: V OBDOBÍ ČERVENCE A SRPNA NENÍ ZASTOUPENA ONLINE PRÁVNÍ PORADNA, VAŠE DOTAZY BUDOU VYŘIZOVÁNY AŽ V ZÁŘÍ. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

V občanském právu radíme zejména: převod vlastnického práva (smlouvy kupní, darovací, náležitosti smluv) zrušení a vypořádání spoluvlastnictví (dohodou či soudní cestou) dědické právo, dědění ze zákona, náležitosti platnosti závěti, podmínky vydědění vymáhání pohledávek vzory soudních žalob V oblasti rodinného práva: možnost rozvodového řízení způsob vypořádání majetku v manželství a v době po rozvodu řešení bytové otázky spolunájemníků po rozvodu Všeobecné otázky bytového práva nájem družstevní nárok k bytu soukromé vlastnictví k bytu a nemovitosti.

Bohužel nejsme schopni zajistit okamžitou reakci na Váš dotaz. Proto, potřebujete-li akutní pomoc v tíživé životní situaci, kontaktujte naší linku telefonické krizové pomoci Senior telefon - 800 157 157, kde Vám naši pracovníci mohou pomoci vyhledat právní poradenství ve Vašem okolí.

  « První  ‹ Předchozí  17  18  19  20  21  Další ›    
 

PUBLIKOVANÉ DOTAZY

vloženo 24.09.2015 17:51:10

Otázka:

Dobrý den. Chci přepsat garáž na svoji dceru. Co s tímto aktem souvisí?-co musím udělat? Děkuji. J.

Vážená paní,

jednoduchý dotaz, jednoduchá odpověď.  Protože se jedná o nemovitost, je třeba sepsat darovací smlouvu a následně změnu vlastnictví zapsat do katastru nemovitostí. V této záležitosti je vhodné vyžádat službu např. notáře. Můžete si z volit kteréhokoliv, jeho služby jsou  zpoplatněny, stejně tak je  zpoplatněn zápis do katastru nemovitostí.

S pozdravem

JUDr. Zdenka Biedermannová
2. října 2015

vloženo 26.01.2016 16:26:50

Otázka:

Dům ve kterém bydlím je na prodej. Zájemce o koupi požaduje, abychom měli uzavřenou smlouvu na dobu určitou a to jen na dva roky. Sousedce je 94 let, mám obavu, že ji mohou dát výpověď s tříměsíční lhůtou. Existuje nějaká právní ochrana? Můžete nám doporučit nějakého právníka? Děkuji.

Vážená paní,

vhodnější je samozřejmě nájemní smlouva na dobu neurčitou. Pokud nájemní smlouva je na dobu určitou, nájemní vztah končí dnem, který je stanoven a vlastník nemovitosti  podle nového občanského zákoníku již  nemá povinnost zajistit náhradní ubytování. Nájemce se tak může ocitnout „na ulici“.

Snad máte platnou nájemní smlouvu na dobu neurčitou, argumentujte proto novému vlastníku nemovitosti touto smlouvou a požadujte, pokud bude chtít uzavírat novou, aby také byla na dobu neurčitou.

Právní ochrana je spíše ve prospěch vlastníka nemovitosti než ve prospěch nájemce.

Nemám možnost doporučovat nějakého právníka. Můžete si zvolit kteréhokoliv notáře nebo advokáta. Bohužel všechny jejich služby jsou zpoplatněny.

S pozdravem

JUDr. Zdenka Biedermannová

26. února 2016

vloženo 28.01.2016 07:49:51

Otázka:

Dobrý den. Prosím o laskavé vysvětlení tohoto problému. Jsem sám a mám pouze sestřenici, která bydlí na opačné straně republiky (300km). Proto bych si rád uložil závěť u notáře. Pouze mi není jasné, jakým mechanizmem se tento notář dozví, že jsem zemřel a má otevřít moji závěť. Cestuji po celém našem území, takže mohu zamřít kdekoliv. Mám tragickou zkušenost, že osoba přestože žila v jednom městě se svoji rodinou a navštěvovali se 2x do měsíce, zemřela a policie musela byt otevřít pro zápach a zesnulý byl okamžitě zpopelněn. Rodina se vše dozvěděla až po návratu z dovolené, když při návštěvě našli byt zapečetěný. Nikdo je během celého měsíce nekontaktoval a ani jinou cestou nebyli s touto skutečností seznámeni, přestože byli z jednoho města !!! Z tohoto důvodu jsem položil tento dotaz k rozptýlení mé nedůvěry v nějaký neomylný systém... Děkuj.

Vážený pane,

mohu doporučit sice ne právní radu, ale ryze praktickou. Uložte si krátký zápis k občanskému průkazu, ve kterém uvedete, kde máte uloženu závěť a kdo má být Vaším dědicem.

S pozdravem

 

JUDr. Zdenka Biedermannová

29. ledna 2016

vloženo 02.03.2016 13:11:59

Otázka:

Dobrý den, táži se za moji babičku, která po telefonu odsouhlasila odběr potravinového doplňku za cenu poštovného. Doplněk ji přišel a babička uhradila cenu poštovného dle telefonické dohody s operátorem "firmy Helvétia". Mezitím babička změnila adresu a najednou ji zazvonil telefon, kde vyhrožoval operátor firmy Helvétia s tím, že babička neuhradila žádné platby za potravinové doplňky, které si objednala. Babička jasně řekla, že si nic neobjednala a pouze potvrdila, že přijala 1 obálku s doplňky a poštovné uhradila dle domluvy, avšak dále žádné objednání neproběhlo. Neslušný operátor vyrukoval s tím, že bylo v obálce napsáno, že si objednává pravidelný odběr doplňků a pokud neoznámí nesouhlas do 10 dnů, tak zaplacením poštovného souhlasí s následným odběrem. Posléze jsem tedy zavolala na telefonní číslo já a tam nám sdělili, že musíme podepsat čestné prohlášení o nedoručení 3 balíčků doplňků, o kterých absolutně nic nevíme, takže jak máme psát prohlášení o nějakých 3 balíčcích, když jsou dost možná vyfantazírované firmou Helvétia. Řekla jsem tedy, že napíši prohlášení s babičkou, že si nic neobjednala, ale na to mi odpověděli, "aby prohlášení platilo, musí to být firmou předepsaný vzor", proto nám ho zašlou na moji adresu. Žádné prohlášení nepřišlo, a proto potřebuji vědět, zda bude dostačující zaslat doporučeně čestné prohlášení napsané mojí babičkou??? Kde napíše, že žádné doplňky neobjednala pouze převzala 1 doplněk, kde dle tel. domluvy zaplatila poštovné. Dále musí být v četném prohlášení uvedena i přesná nová adresa??? Nechci ji uvádět, aby babičku nebtěžovali. Mnohokrát děkuji.

Vážená paní,

bohužel triky  firem, které nalákají důvěřivce na zakoupení různých produktů je stále dost, i když se neustále varuje.
Problém byl zřejmě při prvním převzetí potravinového doplňku. I když byla babička  upozorněna, že stačí objednávka telefonická a že bude platit pouze poštovné, další požadavky firmy  mohly být uvnitř balíčku, které si zřejmě nepřečetla. Prvním převzetím balíčku se vlastně mohla zavázat k dalším nákupům, pokud je do10 dnů písemně neodmítla, což se zřejmě nestalo.
Pokuste se doporučeným dopisem adresovaným firmě Helvétia o odmítnutí nákupů s podrobným vypsáním situace . Současně se obraťte na Českou obchodní inspekci (Praha 2, Štěpánská 15, tel. 296 366 111) o posouzení situace. Firmu upozorněte, že se obracíte se stížností na Českou obchodní inspekci.

S pozdravem
JUDr. Zdenka Biedermannová
4. března 2016

vloženo 08.03.2016 12:13:34

Otázka:

Vnučka si pronajala od Obce pohostinství -hospodu. Krom nájemného na ní obec požaduje také položku za kontrolu komínů.Mám zato, že komín je součástí stavby - nemotosti a náklady na jeho revizi by měly jít k tíži majitele, tedy obce. Jak se bránit?

Vážený pane,

v zák. č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (§ 5) je stanovena mj. povinnost podnikajících fyzických osob pravidelně kontrolovat prostřednictvím odborně způsobilé osoby dodržování předpisů o požární ochraně a neprodleně odstraňovat zjištěné závady.
Nař.vl. č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů  stanoví povinnosti pravidelných kontrol, lhůty kontroly. Podle § 1 odst. 1 tohoto nařízení každý si musí počínat tak, aby při provozu komínu a kouřovodu a spotřebiče paliv nedocházelo ke vzniku požáru.
Z citovaných právních předpisů  lze odvodit, že kontrola komínů v daném případě  náleží nájemci.  Bylo by vhodné tuto záležitost ošetřit v nájemní smlouvě.

S pozdravem
JUDr. Zdenka Biedermannová
18. března 2016

  « První  ‹ Předchozí  17  18  19  20  21  Další ›    
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Oblačno
2°C /-1°C
Oblačno
2°C /-2°C
Déšť
6°C /2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace