REKLAMA

Oblast dotazu / Právní poradna

UPOZORNĚNÍ: V OBDOBÍ ČERVENCE A SRPNA NENÍ ZASTOUPENA ONLINE PRÁVNÍ PORADNA, VAŠE DOTAZY BUDOU VYŘIZOVÁNY AŽ V ZÁŘÍ. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

V občanském právu radíme zejména: převod vlastnického práva (smlouvy kupní, darovací, náležitosti smluv) zrušení a vypořádání spoluvlastnictví (dohodou či soudní cestou) dědické právo, dědění ze zákona, náležitosti platnosti závěti, podmínky vydědění vymáhání pohledávek vzory soudních žalob V oblasti rodinného práva: možnost rozvodového řízení způsob vypořádání majetku v manželství a v době po rozvodu řešení bytové otázky spolunájemníků po rozvodu Všeobecné otázky bytového práva nájem družstevní nárok k bytu soukromé vlastnictví k bytu a nemovitosti.

Bohužel nejsme schopni zajistit okamžitou reakci na Váš dotaz. Proto, potřebujete-li akutní pomoc v tíživé životní situaci, kontaktujte naší linku telefonické krizové pomoci Senior telefon - 800 157 157, kde Vám naši pracovníci mohou pomoci vyhledat právní poradenství ve Vašem okolí.

  « První  ‹ Předchozí  3  4  5  6  7  Další ›    Poslední »    
 

TOP TEN

vloženo 20.04.2012 11:03:48

Otázka:

Dobrý den, moji rodiče mi před několika lety darovali byt, kde nyní bydlí. Na tomto bytě je v jejich prospěch dané věcné břemeno. Nyní bych chtěla byt rodičům darovat zpět aby byli jeho vlastníky jen oni. Zajimalo by mě, jaké náklady jsou s darováním spojené? jestli jsem hledala správně, tak daň z převodu nemovitosti by se platit neměla a jelikož jsme příbuzní v 1. skupině - Rodiče- dcera , tak ani darovací daň by se platit neměla - krom toho jsou nějaké další poplatky, na které bychom se měli připravit ? a moje druhá otázka se týká věcného břemene - v případě, že jim byt takto daruji - zanikne věcné břemeno v jejich prospěch když budou nově vlastníky bytu a bylo by tak zbytečné aby tam věcné břemeno bylo, nebo je nutné jej zrušit ? moc děkuji za odpověď. s pozdravem Lucie

Vážená paní

problematika darování je upravena v občanském zákoníku (zák. č. 40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů, § 628 – 630).

Dárce, tedy Vaši rodiče, se mohou domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. To je jedna možnost změny vlastnictví.

Druhou možností je, abyste darovala byt rodičům.

V obou případech to vyžaduje smlouvu o vrácení daru nebo o darování. Protože se jedná o nemovitost vyžaduje změna zápis v katastru nemovitostí, poplatek za zápis činí 1000,- Kč.

Smlouvu je třeba sepsat advokátem nebo notářem, jejich služby jsou  zpoplatněny a jsou smluvní. Ve smlouvě by měl být ošetřen i problém věcného břemene. Z převodu nemovitostí mezi příbuznými v řadě přímé se v současné době daně neplatí.

 

S pozdravem

JUDr. Zdenka Biedermannová

27. dubna 2012

vloženo 24.04.2012 12:47:43

Otázka:

Dobrý den, rodiče mé matky darovali dceři dům včetně zařízení, co obsahuje. Babička zemřela před 13 lety, 80 ti letý děda v domě žije a nakládá s ním podle svého, jakoby dům nedaroval. Rozdává vybavení domu bez vědomí mé matky.Děda vyhrožuje, že darovací smlouvu zruší a s domem naloží, jak bude chtít, prodá nebo ho daruje dalšímu ze svých dětí. Je vůbec možné zrušit darovací smlouvu navíc, když jeden dárce již zemřel. Děkuji za odpověď.

Vážená paní,

dárce, se může domáhat vrácení daru, tedy i nemovitosti, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. Tolik znění zákona (občanský zákoník, § 630). Předpokládá to písemnou smlouvu a příslušný zápis do katastru nemovitostí. Smlouvu a návrh na zápis do katastru by měl vyhotovit advokát nebo notář.

Prostudujte si obsah darovací smlouvy, např. zda dárci bylo umožněno v darovaném domě nadále bydlet, za jakých podmínek apod. Podle podmínek je možné postupovat.

S pozdravem

JUDr. Zdenka Biedermannová

27. dubna 2012

vloženo 03.05.2012 14:25:06

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Bydlíme v družstevním bytě. Když jsme družstvo žádali o převod do soukromého vlastnicví bylo nám sděleno, že na to nemáme právo, protože předchozí nájemníci nepodali žádost o převod do vlastnictví ve stanovené lhůtě do konce roku 1995. Chtěla bych se zeptal jestli existuje nějaká možnost byt získat do SV a jak bychom tedy měli dále postupovat. Děkuji mockrát za odpověď. S pozdravem, O.

Vážená paní,

k Vašemu dotazu ohledně převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví sdělujeme:

Problematiku převodu družstevních bytů do osobního vlastnictví a práva a povinnosti vlastníků bytů upravuje zákon č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, ve znění pozdějších předpisů.
Byt bytového družstva, jehož nájemcem je fyzická osoba-člen družstva, lze převést jen tomuto členu družstva (§ 23, odst. 1). Úprava, kterou zmiňujete, tj. možnost podat žádost o převedení družstevního bytu do osobního vlastnictví pouze do 30. června 1995, byla   změněna  zákonem č. 345/2009 Sb.  Právo na uzavření smlouvy o převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví lze uplatnit až do 31. prosince 2020.
O převod družstevního bytu do osobního vlastnictví je třeba představenstvo družstva požádat písemně. Družstvo je podle zákona této výzvě povinno vyhovět.

S pozdravem


JUDr. Zdenka Biedermannová
11. května 2012

vloženo 01.06.2012 16:46:57

Otázka:

Hezký den, prosím o informaci je-li možné zrušit darovací smlouvu od maminky na částku 3500 Kč měsíčně. která je u soudu v Brně a nemá již žádný význam. Chtěl bych předejít nějakým problémům v další době. Je nějaká šablona na vytisknutí. Děkuji.O.

Vážený pane,

k Vašemu dotazu sdělujeme:

Obecně: podle občanského zákoníku lze darovací smlouvu zrušit, obvykle stejným aktem, jakým darování bylo založeno.
Protože neznáme další podrobnosti doporučujeme  obrátit se přímo na soud a problém vyřešit tam.

S pozdravem

JUDr. Zdenka Biedermannová
8. června 2012

vloženo 15.08.2012 11:54:47

Otázka:

Jak mohu zabránit návštěvám dcery,která se svým manželem velice hrubým způsobem porušuje dobré mravy.Podle policie jsem s manželkou spoluvlastníkem bytové jednotky a tudíž nemám právo,pokud si manželka její návštěvu přeje,(zdá se mi,že je vydírána) je z bytu vykázat.Mám prý si po dobu návštěvy sehnat náhradní bydlení.Toto tvrzení se mi zdá scestné.Co mám ve své bezradnosti jako spolumajitel bytové jednotky podniknout. Děkuji M.

Vážený pane,

k Vašemu problému sdělujeme:

Spoluvlastníkem bytové jednotky podle policie nemůžete být. Rozhodující je zápis v katastru nemovitostí, který svědčí pro spoluvlastnictví Vaše a Vaší manželky.

Z Vašeho dotazu nevyplývá, kdy dcera se svým manželem porušuje dobré mravy, zda při návštěvách u Vás nebo jindy a v čem porušování dobrých mravů spočívá. Nejvhodnějším řešením by bylo domluvit se s manželkou na společném postupu.

Pokud u Vás doma dochází na urážky, vyhrožování, dokonce dochází i k fyzickému násilí můžete se obrátit na přestupkovou komisi příslušného obecního úřadu (ve Vašem bydlišti). Můžete podat návrh na projednání přestupku proti občanskému soužití podle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů. Hrozba návrhem nebo i samotným podáním může vést k nápravě. Pokud by došlo k projednávání a Váš návrh bude uznán jako důvodný, může přestupková komise rozhodnout o pokutě.

 

S pozdravem

 

JUDr. Zdenka Biedermannová

31. srpna 2012

  « První  ‹ Předchozí  3  4  5  6  7  Další ›    Poslední »    
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Sněhové přeháňky
1°C /-2°C
Polojasno
-1°C /-3°C
Zataženo
-1°C /-5°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace