REKLAMA

Oblast dotazu / Právní poradna

UPOZORNĚNÍ: V OBDOBÍ ČERVENCE A SRPNA NENÍ ZASTOUPENA ONLINE PRÁVNÍ PORADNA, VAŠE DOTAZY BUDOU VYŘIZOVÁNY AŽ V ZÁŘÍ. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

V občanském právu radíme zejména: převod vlastnického práva (smlouvy kupní, darovací, náležitosti smluv) zrušení a vypořádání spoluvlastnictví (dohodou či soudní cestou) dědické právo, dědění ze zákona, náležitosti platnosti závěti, podmínky vydědění vymáhání pohledávek vzory soudních žalob V oblasti rodinného práva: možnost rozvodového řízení způsob vypořádání majetku v manželství a v době po rozvodu řešení bytové otázky spolunájemníků po rozvodu Všeobecné otázky bytového práva nájem družstevní nárok k bytu soukromé vlastnictví k bytu a nemovitosti.

Bohužel nejsme schopni zajistit okamžitou reakci na Váš dotaz. Proto, potřebujete-li akutní pomoc v tíživé životní situaci, kontaktujte naší linku telefonické krizové pomoci Senior telefon - 800 157 157, kde Vám naši pracovníci mohou pomoci vyhledat právní poradenství ve Vašem okolí.

  « První  ‹ Předchozí  19  20  21    
 

PUBLIKOVANÉ DOTAZY

vloženo 06.09.2016 09:03:18

Otázka:

Dobry den, rada bych pomohla sve babičce. Před 11 lety darovala dum jedné ze 3 dcer. Žiji tam společně, babičce vyměnili její 3 pokoje kde si samostatné hospodáři. Ovšem začali ji psychicky týrat, babicka nam denne vola s pláčem. Dcera ji nadává, izoluje ji, nemluví na ni apod. Ptám se jsk se muže babicka bránit. Druha dcera ji nedávno zemřela a moje maminka a my žijeme 400 km daleko. Nechci aby se babi utrápula. Lze darovací smlouvu zrušit a vyhodit je z domu? Nebo jsme jsou možnosti z hlediska právního? Dekuji

Vážená paní,

pokud jde o vztahovou záležitost mezi dcerou a babičkou jedná se o přestupek proti občanskému soužití, který lze řešit v přestupkové komisi obecního úřadu. To by bylo pro Vaši babičku příliš složité.

Občanský zákoník (zák. č. 89/2014 Sb.) umožňuje od darovací smlouvy odstoupit pokud obdarovaný zjevně porušuje dobré mravy, je nevděčný. To však vyžaduje sepsání smlouvy a následný zápis do katastru nemovitostí. Je třeba, aby tuto smlouvu sepsal notář včetně návrhu zápisu do katastru nemovitostí. Lze si z volit kteréhokoliv notáře. Bohužel služby notářů jsou zpoplatněny, platí se i zápis do katastru nemovitostí.

Mohla by pomoci třeba i pohrůžka odvolání daru včetně následného vystěhování a vztahy by se mohly zlepšit.

S pozdravem

JUDr. Zdenka Biedermannová

vloženo 21.01.2017 21:15:59

Otázka:

Dobrý den, dostala jsem dárkový poukaz do restaurace U Nouzů Hradiště na Písku 22 533 52 Pardubice. Při návštěvě této restaurace nám bylo sděleno, že je poukaz neplatný, protože se změnil majitel.Existuje nějaká možnost vymoci plnění na původním majiteli? Na poukazu je uvedeno IČ 043374468

Vážená paní,

zda dárkový poukaz lze uplatňovat i u nového majitele restaurace záleží na tom jaké závazky byly převzaty v rámci kupní smlouvy. Pokud tato záležitost nebyla pozitivně řešena, těžko můžete uplatňovat nárok na plnění.

S pozdravem

JUDr. Zdenka Biedermannová

vloženo 21.02.2017 15:30:53

Otázka:

Dobrý den, chci darovat chatu na cizím pozemku synovi. Chata je moje pozemek vlastní organizace YMCA. Jak mám postupovat. Děkuji

Vážená paní,

darování chaty, protože se jedná o nemovitost, vyžaduje darovací smlouvu sepsanou notářem a následný zápis do katastru nemovitostí. Změna vlastnictví nastane až zápisem. Zvolit si můžete kteréhokoliv notáře, notářské služby jsou zpoplatněny.

Pokud jde o pozemek, prostudujte si nájemní smlouvu, jaké jsou podmínky nájmu, zda bez ohledu na vlastníka pozemku můžete s chatou jakkoliv disponovat. Nájem pozemku může být vázán výlučně na Vás jako vlastníka chaty, na dobu určitou, při změně vlastníka se podmínky nájmu mohou změnit, např. výše nájmu apod. Než přistoupíte k darování vyjasněte si tuto záležitost.

S pozdravem

JUDr. Zdenka Biedermannová

24. února 2017

vloženo 07.06.2017 19:02:01

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na darování nemovitosti. Babička mi chce darovat panelákový byt který má v osobním vlastnictví. Stačila, ale před nějakým časem podepsat dodávky plynu a elektřiny od podvodných společností. Mohu po darování přejít k jinému dodavateli aniž bych platil jejich poplatky za zrušení smlouvy? Děkuji

Vážený pane,

záleží na tom, jak je formulována smlouva, zda např. přechází závazky i na další vlastníky nemovitosti. Pokud se domníváte, že se jedná o podvodné společnosti, obraťte se na Českou obchodní inspekci s upozorněním. Darování bytu v osobním vlastnictví vyžaduje darovací smlouvu sepsanou notářem a příslušný zápis v katastru nemovitostí.

S pozdravem

JUDr. Zdenka Biedermannová

9. června 2017

  « První  ‹ Předchozí  19  20  21    
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Zataženo
11°C /7°C
Zataženo
11°C /7°C
Oblačno
10°C /6°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace