REKLAMA

Oblast dotazu / Sociální poradna

Poradna je určena lidem, kteří potřebují řešit naléhavý nebo déle trvající sociální problém. Nabízí podporu osobám, které pečují o těžce nemocné seniory a které hledají informace a pomoc. Zabývá se problematikou týrání a špatného zacházení. Nabízí pomoc při orientaci v sociálních službách a dávkách. Poradenství je bezplatné a zachovává soukromí klienta při řešení jeho citlivých záležitostí.

Nejsme schopni zajistit okamžitou reakci na Váš dotaz. Proto, potřebujete-li akutní pomoc v tíživé životní situaci, kontaktujte naší linku telefonické krizové pomoci Senior telefon - 800 157 157.

  ‹ Předchozí  1  2  3  4  Další ›    Poslední »    
 

TOP TEN

vloženo 15.09.2013 12:47:49

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu. Můj dědeček, žijící doposud sám, se náhle velmi zhoršil. Mluví nesouvisle, nutno mu nosit jídlo, nechodí na toaletu. Prosím o radu jak mohu postupovat dál? Odmítá jít k lékaři, ale jeho stav se zhoršuje )pravděpodobně se jedná o demenci, již dříve o tom lékař mluvil) a bydlí daleko, takže ho nemohu denně navštěvovat. Potřebuji najít řešení které spěchá a nevím jaké mohu využít v této situaci možnosti. předem velmi děkuji za odpověď,


Vážená paní N.,

děkujeme Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte. Chápu Váši situaci.
Pokud se zdravotní stav Vašeho dědečka zhoršuje, doporučovala bych Vám pokusit si s dědečkem znovu promluvit o nutnosti navštívit praktického lékaře. Nebo zkuste požádat někoho z rodiny nebo blízkých, zda by dědečka k návštěvě lékaře nepřesvědčili. Mohla byste také zkusit požádat praktického lékaře dědečka, zda by ho nenavštívil doma. Pokud by byl jeho stav vážný a dědeček by i nadále odmítal lékaře, můžete samozřejmě kdykoli zavolat rychlou záchrannou službu.
Nevím, zda dědeček pobírá příspěvek na péči. Pokud ne, bylo by dobré si o něj požádat. Podrobnější informace o příspěvku na péči Vám zasílám v příloze.
Co se týče péče o dědečka jsou dvě možnosti, která ale závisí zejména na jeho zdravotním stavu. Buď může dědeček zůstat doma a využívat sociálních služeb např. pečovatelské služby, která by mu mohla např. donášet obědy, pomáhat s osobní hygienou apod. Spolu s pečovatelskou službou, by mohl využívat i dalších sociálních služeb, např. tísňové péče. Tyto služby by si mohl hradit z příspěvku na péči. O všech možnostech pomoci Vám mohu poslat podrobnější informace a kontakty na organizace, které tyto služby zajišťují.
Další možností je domov pro seniory. Tam je ale také potřeba mít příspěvek na péči, který se domovu pro seniory odevzdává spolu s pravidelnými poplatky. Pokud byste měla zájem, mohu Vám zaslat seznamy domovů pro seniory, např. v blízkosti současného bydliště dědečka nebo v blízkosti Vašeho bydliště. Pokud by lékař dědečkovi potvrdil nějaký typ stařecké demence, jsou také specializovaná zařízení – Domovy se zvláštním režimem, která jsou určená osobám s demencí.
Ráda bych Vás podpořila v tom, co nejdříve vyhledat dědečkovi lékařkou  pomoc a na základě vyjádření lékaře volit další možnosti péče o dědečka, které by pro něj byly nejlepší.
Pokud byste měla jakékoliv další dotazy, můžete se na nás obrátit i telefonicky na tel.: 222 333 500 (po, út, st: 9:00 - 12:00, 13:00 – 16:00 hod.) nebo na lince Senior telefonu: 800 157 157 (nonstop, zdarma).

Přeji Vám, aby se Vám podařilo najít dědečkovi co nejlepší péči.

Se srdečným pozdravem

Mgr. Štěpánka Vajdová

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90, o.s.
Karolíny Světlé 18, 110 00 Praha 1
www.zivot90.cz, poradna@zivot90.cz
tel.: 222 333 500, fax: 222 333 999

Provozní doba:
pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin

vloženo 03.01.2014 21:08:16

Otázka:

Dobry den, mam tetu, ktera po zlomenine steh.kosti, nasledne jsme byli nuceni umistit ji do domova pro seniory, a zde nam vyvstal problem, jeji duchod čini 9500,-kc, ale domov stoji celkem 10500,-kc, bohuzel nam bylo receno, ze musime doplatek tj 1000,- kc hradit ze sveho, ale my jsme bohuzel tez duchodci s manzelem a tudiz sami pocitame kazdou korunku, i pres veskerou snahu behani po uradech a hledani na webu, nedopatraly jsme se nijakeho vysledku, a proto vas prosime poradte nam kam se obratit, popr.na jaky prispevek, fin.pomoc ma nase teta narok, je rocnik 1926 a sotva si dojde na wc a socialni sluzba nam v domove rekla, ze nema na nic narok?? Dekujeme za pomoc, uz nevime na koho se obratit a jsme bezradni


Vážená paní,

děkujeme Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte.
Každý klient domova pro seniory si ze svých prostředků (důchodu) platí ubytování a stravu. Po úhradě ubytování a stravy mu musí zůstat alespoň 15% z přijmu (důchodu) - dle zákona o sociálních službách.
Pokud klient pobírá příspěvek na péči, odevzdává jej celý domovu pro seniory. (Nevím, zda Vaše teta příspěvek na péči pobírá... Již podle jejího pokročilého věku by na něj měla jistě nárok. Pokud příspěvek na péči nepobírá, může si o něj zažádat na úřadu práce v místě trvalého bydliště. Více informací o příspěvku na péči Vám zasílám v příloze. Dále také formuláře žádosti o příspěvek na péči.)

Domov pro seniory by Vám každopádně neměl nařizovat platit doplatek. Doporučovala bych Vám obrátit se na ombudsmana a Váš problém mu popsat, věřím, že Vám poradí jak dále postupovat.
Kontakt na ombudsmana naleznete na následujícím odkaze:
http://www.ochrance.cz/kontakty/

http://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/jak-podat-stiznost/

Přeji Vám brzké a úspěšné vyřešení situace.

Pokud budete mít další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

Se srdečným pozdravem

Mgr. Štěpánka Vajdová

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90, o.s.
Karolíny Světlé 18, 110 00 Praha 1
www.zivot90.cz, poradna@zivot90.cz
tel.: 222 333 500, fax: 222 333 999

Provozní doba:
pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin

vloženo 06.01.2014 10:19:23

Otázka:

Prosím o radu.Maminka, které je 99 let je umístěna v domově důchodců. Já a sestra, jako děti máme přispívat z našich důchodů (68 a 75 let) na pobyt maminky v tomto domově. Rády bychom, ale už nám samotným téměř nic nezbývá, při všech těch zdražování energii, potravin a pod.Při nástupu do domova důchodců jsem musela ve smlouvě podepsat, že souhlasíme s přispíváním přesto, že jsem upozornila na skutečnost, že mám nižší důchod, než maminka, na kterou mám přispívat. Je nějaké řešení této situace? Moc děkuji za odpověď, která bude jistě zajímat i další seniory.

Vážená paní,

děkujeme Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte. Chápu Vaši situaci.
Domov pro seniory by Vás neměl nutit přispívat mamince na pobyt v domově pro seniory. Smlouvu o tom, že budete mamince přispívat s Vámi může domov pro seniory uzavřít pouze dle Vašeho dobrovolného rozhodnutí. Doporučovala bych Vám obrátit se se svým problémem také na ombudsmana. Kontakt naleznete na následujícím odkaze:
http://www.ochrance.cz/kontakty/

http://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/jak-podat-stiznost/

Jako další z možností řešení Vašeho problému je zažádat si o příspěvek na péči. Nevím, zda ho pobírá Vaše maminka... Možná i Vy se sestrou byste na příspěvek na péči měly nárok.
Pokud máte malý důchod, můžete si také požádat o příspěvek na bydlení.
Více informací o jednotlivých příspěvcích a formuláře žádostí Vám zasílám v příloze. Vyplněné je můžete odevzdat na úřadu práce v místě trvalého bydliště.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Se srdečným pozdravem

Mgr. Štěpánka Vajdová

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90, o.s.
Karolíny Světlé 18, 110 00 Praha 1
www.zivot90.cz, poradna@zivot90.cz
tel.: 222 333 500, fax: 222 333 999

Provozní doba:
pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin

vloženo 19.04.2014 07:22:28

Otázka:

Poradíte mi prosím co mohu očekávat a jak si mám zařídit život pokud bych chtěl pečovat o své rodiče 84 let oba ..já 57 letý zaměstnaný .?Pokud přestanu pracovat a budu žít s něma ve společné domácnosti a starat se o ně jakou bych dostal podporu z čeho bych vlastně žil a co potom, jaký bych dostal důchod eventuálně či jak bych z tohoto hlediska byl posuzován.?Jak se člověku změní život když by přestal pracovat v zaměstnání a staral se jen o rodiče?Rozhodujem se se sestrou jak to řešit zda umístit do domova nebo jaká je možnost domácí péče .Děkuji za radu B.

Vážený pane,

děkujeme za Váš dotaz.

Důležité je, jak jsou Vaši rodiče soběstační. Osobám se sníženou soběstačností náleží příspěvek na péči. O ten se žádá na pobočce Úřadu práce dle trvalého bydliště Vašich rodičů, příspěvek je po posouzení soc. pracovníkem a lékařem vyplácen ve 4. stupních dle míry soběstačnosti, nejnižší částka je 800 a nejvyšší 12 tisíc korun měsíčně. Příjemce příspěvku, tedy Vaši rodiče, potom zpravidla sami rozhodují, zda si nakoupí nějaké sociální služby (jako např. pečovatelskou službu, osobní asistenci, tísňovou péči) či si zažádají o místo v domově pro seniory či část dají někomu blízkému, kdo o ně bude pečovat.

Pokud byste o rodiče pečoval Vy a splnili by podmínky pro získání příspěvku na péči, tak by po dohodě s nimi, mohli oni část nebo celý příspěvek vyplácet Vám jakožto pečující osobě.

Doba, kdy člověk pečuje o osobu blízkou, se posuzuje jako náhradní doba pojištění a započítává se do potřebné doby pojištění pro důchod. Je však třeba, aby Vašim rodičům náležel příspěvek na péči ve II., II. nebo IV. stupni. Příspěvek na péči jako příjem by neměl podléhat daňovým srážkám, jste-li osobou blízkou. Bližší informace lze získat na call centru pro důchodové pojištění České správy sociálního zabezpečení na čísle 257 062 860. Informace také obsahuje zákon o důchodovém pojištění č. 155/1995 a jeho pozdější znění.

Poradit se lze také na sociálním odboru příslušného městského úřadu. Naše organizace Život 90 rovněž provozuje ve čtvrtek dopoledne na Praze 1 poradnu pro pečující osoby, kam je možné se na bezplatné lince 800 157 157 objednat a situaci Vaší rodiny probrat osobně.

Váš dotaz je hodně široký a nelze ho zde zodpovědět v plné šíři. V případě dalších dotazů využijte, prosím, výše uvedené kontakty či přímý kontakt do našeho Informačního a poradenského centra.

Doufám, že se podaří najít pro Vaši rodinu co nejlepší řešení.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Mgr. Gabriela Knápková

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90
Karolíny Světlé 18, 110 00 Praha 1
www.zivot90.cz, poradna@zivot90.cz
tel.: 222 333 500, fax: 222 333 999

Provozní doba:
pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin

vloženo 27.04.2014 09:45:24

Otázka:

Dobrý den, pečuji o polymorbidního manžela, který je téměř úplně imobilní, ani se sám nenají, je zcela odkázán ve všech směrech na pomoc jiné osoby. Co dělat v případě, že zdravotní stav, např. viróza, mi dočasně velmi ztíží péči o něho a i pro něho je nebezpečná z důvodu přenosu infekce? Mám ještě jeden dotaz. Chybí mi funkce domácího lékaře, jak zajistit pravidelnou kontrolu v domácích podmínkách, popř.okamžitou pomoc v případu zhoršení zdravotního stavu bez nutnosti volat pohotovost a bez nutnosti hospitalizace? Děkuji a zdravím R.

Vážená paní,
děkujeme za Váš dotaz.
V případě, že o manžela nemůžete dočasně pečovat, je možno využít pobyt v odlehčovacím (respitním) centru, někdy se také tato centra nazývají sociálně-ošetřovatelská. Klient zde může pobývat pár dní až tři měsíce. Tato centra obvykle zřizují neziskové organizace, městské části či obce.
Rozumím Vaší poptávce po lékaři, který by docházel do domácnosti. Zdravotní služby domů lze zajistit prostřednictvím tz. domácí péče (homecare). Tu zajištují kvalifikované zdravotní sestry a může ji přepsat praktický lékař Vašeho muže. V případě, že je taková péče lékařem indikována a poskytovatel má smlouvu s danou pojišťovnou, je pak služba hrazena ze zdravotního pojištění. Někteří praktičtí lékaři také osobně konají domácí návštěvy u svých pacientů, není to však pravidlem. U nevyléčitelných onemocnění je také možno využít tzv. domácí paliativní péči.
Jelikož neznáme region, ze kterého pocházíte, nemůžeme Vám předat odkazy na konkrétní služby. Pro více informací nás proto, prosím, kontaktujte na níže uvedených číslech či adresách.
S pozdravem a přáním pěkného dne

Mgr. Gabriela Knápková

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90
Karolíny Světlé 18, 110 00 Praha 1
www.zivot90.cz, poradna@zivot90.cz
tel.: 222 333 500, fax: 222 333 999

Provozní doba:
pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin  ‹ Předchozí  1  2  3  4  Další ›    Poslední »    
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Oblačno
10°C /6°C
Zataženo
8°C /5°C
Zataženo
10°C /5°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace