REKLAMA

Oblast dotazu / Sociální poradna

Poradna je určena lidem, kteří potřebují řešit naléhavý nebo déle trvající sociální problém. Nabízí podporu osobám, které pečují o těžce nemocné seniory a které hledají informace a pomoc. Zabývá se problematikou týrání a špatného zacházení. Nabízí pomoc při orientaci v sociálních službách a dávkách. Poradenství je bezplatné a zachovává soukromí klienta při řešení jeho citlivých záležitostí.

Nejsme schopni zajistit okamžitou reakci na Váš dotaz. Proto, potřebujete-li akutní pomoc v tíživé životní situaci, kontaktujte naší linku telefonické krizové pomoci Senior telefon - 800 157 157.

  « První  ‹ Předchozí  5  6  7    
 

PUBLIKOVANÉ DOTAZY

vloženo 24.09.2015 20:06:25

Otázka:

Dobry den, mam prosbu ohledne pece o sveho otce. Momentalne je hospitalizovan a tesne pred propustenim z nemocnice, je lezak a neni schopen se postarat sam o sebe, odmita jist. Doma nejsme v tomto stavu schopni se o nej postarat, je nezvladatelny a chvilemi agresivni nicmene svepravny. Odmita jakoukoliv naslednou peci i rehabilitaci, chce jen domu. Jakym zpusobem lze tuto situaci resit, bojime se, ze otec doma zemre a ja jakozto jedina pribuzna budu narcena z neposkytnuti pece popripade neco podobneho. Predem Moc dekuji za radu.

Vážená paní,
děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Věřím, že je péče o Vašeho otce náročná, zvlášť pokud péči odmítá. Pokud Váš otec trvá na pobytu doma, určitě mu v tom nemůžete bránit. Je možné se domluvit v místě bydliště s pečovatelskou službou nebo spíše osobní asistencí, aby k Vašemu otci docházeli a pomáhali mu v péči o sebe, s podáváním jídla apod. Velmi dobré by bylo, aby k němu docházela jedna osoba, tedy osobní asistent, kterého by znal a vytvořil by si k němu důvěru. Osobní asistenci je možné financovat z příspěvku na péči, který lze získat na krajské pobočce Úřadu práce. Rozumím Vašemu strachu, že byste mohla být nařčena z neposkytnutí péče, ale fakt, že otec si pomoci nenechá a je svéprávný (tudíž má právo péči odmítnout), Vás jistě ospravedlňuje. Určitě je možné domluvit se např. s praktickým lékařem či psychiatrem, aby přišel Vašeho otce vyšetřit a udělal posudek ve věci jeho psychického stavu. Může se také ale stát, že domácí prostředí Vašemu otci prospěje a jeho chování se zlepší. Taková situace nelze dopředu předvídat. Určitě bych Vám doporučila zkontaktovat osobní asistenci v místě bydliště, abyste tak mohli pokrýt péči o Vašeho otce. 
Přeji Vám mnoho sil!
Se srdečným pozdravem,

Bc. Tereza A. Šímová
sociální pracovnice

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90
Karoliny Světlé 18, 110 00, Praha 1
poradna@zivot90.cz, tel.: 222 333 500
www.zivot90.cz

Provozní doba:
pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin

vloženo 13.12.2016 23:03:19

Otázka:

Dobrý den,prosím o odpověď.jak dlouho může jezdit charit.služba bezplatně k nemocnému píchat inzulín a podávat léky 2 x - 3 x denně? Je tato pomoc ohraničena časovým limitem,aby nevznikl problém proplácení zdravotní pojišťovnou ? Inval..důchodce si toto dělal sám ale nyní je více nemocný a neschopný si úkony dělat i pro zapomínání?Matka a sestra též pro nemoc tohoto nejsou schopni.Předem děkuji a zdravím Vás Nývltová

Dobrý den, paní Nývltová,

děkujeme za důvěru, se kterou se na nás se svým dotazem obracíte. S tímto dotazem Vás musíme odkázat buď na poskytovatele těchto služeb, tedy pravděpodobně Charitu - tel.: 296 243 330, nebo na zdravotní pojišťovnu, která tuto službu proplácí.

Doufáme, že Vám dokáží s Vaším dotazem poradit.

Veronika Zápotocká

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90

Karoliny Světlé 18, 110 00, Praha 1

poradna@zivot90.cz, tel.: 222 333 555

 

vloženo 28.02.2017 12:24:45

Otázka:

Dobrý den, paní magistro Prosím Vás o radu, jak postupovat v případě seniora, který je těžce nemocný a odmítá lékařskou péči. Obvodní lékařka nám řekla, že pokud pacient odmítá léčbu, je to jeho volba. Dědeček je ale po infarktu, trpí neléčenou prostatou a několik let má také cukrovku. Píchá si stále stejnou dávku inzulínu, obvodní lékařka babičce zatím vždy napíše další recept, aniž by ho vyšetřila. Prsty na nohách má fialové a palec už postihla gangréna (řekla bych). Myslím, že trpí velkými bolestmi. Dementní není, jeho reakce jsou zatím celkem přiměřené jeho věku (80 let). Podle mého mínění má dědeček fobii, děsí se lékařů, lékařských zákroků a nemocničního prostředí vůbec. Otázka zní: Je možná pomoc psychologa, který by starého pána přesvědčil, aby souhlasil s lékařskou pomocí? Předem děkuji za Vaši radu Alena B.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Je z něho patrné, že o Vašeho dědečka máte starost a chcete mu zajistit odpovídající lékařskou péči. Nicméně řešení není jednoduché. Zdravotní služby mohou být pacientovi poskytovány jen na základě jeho souhlasu. Chápeme, že se nacházíte ve velmi složité situaci. Na druhou stranu není možné nikoho nutit, aby podstoupil léčbu proti své vůli či aby došel k lékaři. Takové rozhodnutí může udělat pouze soud. Zákon velmi přesně vymezuje výjimky z tohoto obecného pravidla, a to např. souhlas není možné získat a bez zásahu hrozí vážná újma na zdraví – což by měl posoudit lékař/lékařka, který má povinnost informovat pacienta o jeho zdravotním stavu. Pokud budete trvat na pochybení lékařky, lze podat stížnost nadřízenému lékaři, poskytovateli zdravotních služeb (např. řediteli polikliniky) nebo České lékařské komoře. Doba pro podání stížnosti je omezená pouze u České lékařské komory, a to na délku 1 roku. Stížnost nesmí být anonymní a měla by obsahovat popis situace a zdůvodnění nespokojenosti s péčí lékaře. Popřípadě je vhodné přiložit výpis ze zdravotnické dokumentace dědečka. Stížnost lze zaslat poštou. Poté bude následovat lhůta pro její vyřízení, která obvykle činí 30 dnů.

V takovém případě, jaký popisujete, je nápad s pomocí psychologa na místě. Jen zvažte, jestli bude dědeček schopen a ochoten docházet na terapii. Ta může být účinná, pokud bude spolupracovat a bude chtít strach z lékařů a nemocnic zpracovat. I u motivovaného člověka je zapotřebí myslet na to, že terapie není rychlé řešení, chce to čas a pochopení. Někteří psychologové jsou hrazeni pojišťovnou, což by znamenalo, že pro Vás je to zdarma. Také Život 90 poskytuje v Praze psychologickou poradnu zdarma – může se objednat přímo na telefonu 222 333 500/555. Případné kontakty na další psychology najdete ve svém zdravotnickém zařízení nebo u svého praktického lékaře. Záleží také na zhodnocení akutnosti zdravotního stavu dědečka. I Vy mu můžete zavolat záchrannou službu, pokud budete vidět, že se stav zhoršil, takže případně může být ošetřen u jiného lékaře/lékařky. Zároveň Vašemu dědečkovi nabízím možnost zavolat na Senior telefon 800 157 157, který funguje nonstop. Rádi se mu budeme věnovat a třeba tak získá prostor sdílet svou konkrétní situaci. Senior telefon je zdarma a anonymní.

Přeji Vám krásný den a hodně sil a zdaru při řešení této situace.

Kateřina Ciglerová

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90

Karoliny Světlé 18, 110 00, Praha 1

poradna@zivot90.cz, tel.: 222 333 555 www.zivot90.cz, www.facebook.com/zivot90

vloženo 14.03.2017 16:55:14

Otázka:

Dobrý den, jsme oba důchodci; manželka má soudní rozhodnutí opatrovnictví její maminky která je zcela imobilní a je umístěna v domě s pečovatelskou službou. Kromě 15% jde maminčin důchod celý na depozitní účet domu s peč.službou. Našetřeno maminka nemá nic. Z čeho se mají platit léky, hygienické potřeby a jiné služby, když těch zbylých 15% nestačí. Ani naše důchody nejsou nijak veliké, dostáváme také sociální dávky. Děkujeme za odpověď.

Dobrý den,

zákon opravdu hovoří o zůstatku 15% z důchodu, ze kterého si má uživatel pobytových sociálních služeb hradit Vámi zmíněné náležitosti. Neuvádíte výši důchodu ani výši úhrady za ubytování v domě s pečovatelskou službou. Je možné, že po odečtení veškerých nákladů na bydlení z důchodu ještě něco zbyde? I tato částka by Vaší tchýni náležela.

Rovněž je možno zažádat si na krajské pobočce Úřadu práce o nepojistnou sociální dávku příspěvek na péči, ze kterého by si paní hradila poskytovanou péči pečovatelské služby. Pokud již příspěvek pobírá, ale nedostačuje na pokrytí nákladů, je možné zažádat o jeho navýšení. Příspěvek se poskytuje 4. stupních závislosti na pomoci jiné fyzické osoby a dle toho náleží i výše příspěvku od 880,- Kč do 13. 200,- Kč. K žádosti o příspěvek na péči nebo návrhu na změnu výše příspěvku na péči je vždy potřeba přiložit formulář oznámení o poskytovateli pomoci, který musí být potvrzený od pečovatelské služby, kterou paní využívá.

Pokud se jedná o finanční náročnost léků, je možné požádat ošetřující lékaře o předepsání léku se stejným složením a účinkem, ale s menším doplatkem. V případě jakýchkoliv dalších dotazů mě můžete zastihnout na níže uvedených kontaktech.

S pozdravem

Bc. Lucie Záhrobská

Život 90 Karolíny Světlé

18 110 00 Praha 1

222 333 500 727 897 902

Lucie.zahrobska@zivot90.cz

vloženo 25.04.2017 10:37:44

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká zařízení jsou vhodná pro nesamostatného pacienta, který navíc nekomunikuje. Mám babičku v domě s pečovatelskou službou, ale bohužel zde už na ní nestačí - je cca posledních 5 let závislá na pomoci ostatních, nyní navíc přestala komunikovat, ale v domě s pečovatelskou službou se jí rozhodně nedostává péče, kterou by potřebovala. Jaké zařízení je pro takovéto pacienty vhodné? Moc děkuji za informaci Alice

Vážená paní,

ve Vašem dotazu neuvádíte, zda Vaše babička přestala komunikovat zcela (nepoužívá slova, gesta, nereaguje na dotyk,…) nebo jen částečně (např. přestala komunikovat verbálně). V případě, že komunikaci lze navázat pomocí alternativních či augmentativních metod, je možné podat žádosti do domovů pro seniory či domovů se zvláštním režimem. Žádosti jsou k dostání přímo v zařízení, které byste pomohla babičce vybrat, nebo jsou většinou ke stažení na webových stránkách jednotlivých zařízení. Ke každé žádosti bude potřeba přiložit aktuální lékařskou zprávu + další tiskopisy dle kritérií jednotlivých organizací. Přijetí do domovů pro seniory či domovů se zvláštním režimem je ve většině případů otázkou několika měsíců i let. Vždy záleží na jednotlivých zařízení, jaká mají kritéria pro přijetí. Nenechte se odradit při prvotním kontaktu sdělením, že jsou dlouhé čekací doby. Ano jsou, ale žádosti se posuzují individuálně a je přihlíženo na potřebnost každého žadatele.

Dále je možné obrátit se na ošetřovatelská centra, kde by mohla být šance na umístění v kratším časovém horizontu. V případě, že babička nekomunikuje vůbec, by byla tato volba zřejmě lepším řešením.

Do doby než byste sehnala vhodné místo, doporučuji zapojit do péče o babičku celou rodinu. I pomoc, která se může zdát zbytečná, může být v konečném důsledku velkou oporou. Pokud rodina nemůže zajistit péči v rozsahu, jaký je potřeba a pečovatelská služba nedostačuje, je možné se obrátit ještě na služby osobní asistence. Tyto služby nejsou tolik vázány na jednotlivé úkony jako služby pečovatelské, ale mohou s Vaší babičkou být delší dobu, číst jí, v případě, že je to možné, vzít ji na procházku apod. v čase, jaký bude klientka potřebovat včetně víkendů i nocí.

Samozřejmě se jedná o službu placenou. Je možné ji hradit z příspěvku na péči, který předpokládám, Vaše babička pobírá. Pokud se domníváte, že stupeň příspěvku na péči, který babička pobírá je s ohledem na zhoršení zdravotního stavu nedostatečný, zažádejte o jeho zvýšení. K tomuto je potřeba tiskopis „Návrh na změnu výše příspěvku na péči“ a „Oznámení o poskytovateli pomoci“. Oba tyto tiskopisy je potřeba odevzdat nebo zaslat na krajskou pobočku úřadu práce dle trvalého bydliště babičky.

Jen připomínám, že všechny žádosti musí být podepsány samotným žadatelem, pokud není zbaven svéprávnosti. Podpis nikdo nezkoumá, ale nějaký tam musí být. Pokud je potřeba zajistit zdravotní péči, požádejte praktického lékaře babičky, aby jí předepsal tzv. home care. Zdravotní sestra by docházela provádět potřebné zdravotní úkony. Tyto služby jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů, mě kontaktujte na níže uvedených kontaktech.

S pozdravem

Bc. Lucie Záhrobská

Terénní a ambulantní odborné sociální poradenství

Karolíny Světlé 18 110 00 Praha 1

tel: 420 222 333 500; 727 897 902

e-mail: Lucie.Zahrobska@zivot90.cz www.zivot90.cz

  « První  ‹ Předchozí  5  6  7    
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Polojasno
24°C /13°C
Polojasno
27°C /14°C
Polojasno
29°C /15°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace