REKLAMA

Oblast dotazu / Sociální poradna

Poradna je určena lidem, kteří potřebují řešit naléhavý nebo déle trvající sociální problém. Nabízí podporu osobám, které pečují o těžce nemocné seniory a které hledají informace a pomoc. Zabývá se problematikou týrání a špatného zacházení. Nabízí pomoc při orientaci v sociálních službách a dávkách. Poradenství je bezplatné a zachovává soukromí klienta při řešení jeho citlivých záležitostí.

Nejsme schopni zajistit okamžitou reakci na Váš dotaz. Proto, potřebujete-li akutní pomoc v tíživé životní situaci, kontaktujte naší linku telefonické krizové pomoci Senior telefon - 800 157 157.

  « První  ‹ Předchozí  4  5  6  7  Další ›    
 

PUBLIKOVANÉ DOTAZY

vloženo 02.05.2012 14:35:56

Otázka:

Dobry den, před 4 mi lety jsem podnikala a podnikaní skonnčilo krachem. Neměli jsme ani na uhradu VZP ani na socialní pojištění, na nájem jsem si poslední měsíce musela vzít uvěry... Z podnikání jsem 4 roky splácela dluhy a nemohla jsem splácet tyto pohledávky (VZP, soc.) Nemela jsem na vyber, u bank hrozily kazdý měsíc tisícové pokuty a tak jsem volila menší "zlo" Nyní jsem opět bez zaměstnáni, na VZP platby jsem si sehnala od znamých půjčku, na sociální za 4 roky zpětně nemám a dokud nenajdu HPP mit nebudu. Jak mohu postupovat v tomto případě? Mohu nějak pozastavit penále? Dekuji za odpoved.

Vážená paní,

děkujeme Vám za důvěru se kterou  se na nás obracíte. Chápu, že se nacházíte v nelehké situaci.
Doporučovala bych Vám obrátit se na některou z občanských poraden, které se zabývají dluhovým poradenstvím. Naleznete je na internetových stránkách www.obcanskeporadny.cz
Nebo přímo na odkaze  http://dluhy.obcanskeporadny.cz/index.php/kam-pro-radu

Můžete se také obrátit na Poradnu při finanční tísni  http://www.financnitisen.cz/
(Americká 22, Praha 2, tel: 222 922 240, po – pá 8 – 18 hod.), kde s Vámi mohou Vaši situaci řešit podrobněji.

Přeji Vám, abyste nalezla žádanou pomoc.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S pozdravem

Štěpánka Vajdová

vloženo 27.03.2013 19:39:44

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz, zda osoba, která pečuje o osobu blízkou může provozovat živnost. Pokud ano, do jaké výše Kč může být jeho výdělek, aniž by ho musel přiznávat na FÚ? Za odpověď Vám moc děkuji  Jana

Vážená paní,

děkujeme Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte.
Příspěvek na péči pobírá osoba o kterou je pečováno a ta si za tento příspěvek nakupuje služby. Pokud dostáváte peníze za to, že pečujete o osobu blízkou a zároveň pracujete či máte živnost, výše příspěvku na péči se nezmění.
Živnost můžete provozovat, Finančnímu úřadu ale musíte přiznávat všechny výdělky, i za živnost.
Podrobnější informace k Vašemu dotazu Vám podá Finanční úřad.

V případě dalších dotazů se na nás obraťte.

S pozdravem

Štěpánka Vajdová

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90, o.s.
Karolíny Světlé 18, 110 00 Praha 1
www.zivot90.cz, poradna@zivot90.cz
tel.: 222 333 500, fax: 222 333 999

Provozní doba:
pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin

vloženo 02.05.2013 11:14:54

Otázka:

Dobrý den, pěkně prosím o informaci, zda existuje (v jakékoliv oblasti) nějaký příspěvek n. příplatek od státu, jednorázový nebo trvalý, který by mohl dostat člověk při dosažení věku 90 let? Někde jsem něco podobného četl, nejsem si ale jistý tou věkovou hranicí. Děkuje František

Vážený pane,

děkujeme Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte. Příspěvek o  kterém se zmiňujete bohužel neexistuje, ale jako starší senior byste mohl mít jistě nárok na příspěvek na péči. Existují i další dávky, například pro osoby se zdravotním postižením (příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku…) nebo dávky na bydlení.
O všechny příspěvky se žádá na úřadu práce v místě trvalého bydliště.
Pokud byste potřeboval poradit o jaký příspěvek si zažádat, můžete zavolat na bezplatnou linku Senior telefonu 800 157 157 nebo se zastavit v Informačním a poradenském centru Života 90 – po, út, st  9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 (Karolíny Světlé 18, Praha 1), tel.: 222 333 500.

Se srdečným pozdravem

Štěpánka Vajdová

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90, o.s.
Karolíny Světlé 18, 110 00 Praha 1
www.zivot90.cz, poradna@zivot90.cz
tel.: 222 333 500, fax: 222 333 999

Provozní doba:
pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin

vloženo 05.12.2013 13:52:56

Otázka:

Dobrý den, Mám dotaz ohledně poskytovaných služeb v domově pro seniory "Domov pro seniory Telč je registrovanou sociální službou péče dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách a vyhláškou č. 505/2006 Sb. v platném znění". Máme v domově již půl roku maminku. V týdnu v domově propukla střevní chřipka a samozřejmě maminka onemocnila. Domov pro seniory jí neposkyl žádné léky a museli jsem je dovést samy. Maminka je nemohoucí a pobírá příspěvek na péči ve výši 8tis. Kč, který náleží domovu. Zajímalo by mě zda ji může domov takto odmítnou a říct že nemá žadné léky na střevní chřipku, že si je má dotyčný pořídit sám. Ještě jedna věc v domově je k dispozici lékář, ke kterému se musela maminka přehlásit. Kde najdu přesně co vše má domov zajišťovat, na jejich stránkách jsou pouze všeobecné informace. Děkuji za odpověď K.

Vážená paní,

děkujeme Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte.
Veškeré informace o tom, co domov pro seniory zajišťuje naleznete v zákoně o sociálních službách a ve Standardech kvality sociálních služeb.

Standardy kvality sociálních služeb jsou - zjednodušeně řečeno - pravidla fungování služeb, která musí mít, v souladu s platnou legislativou, vypracovány každý registrovaný poskytovatel sociální služby - tedy i domov pro seniory. Tyto standardy slouží jako popis toho, jak má vypadat kvalitní služba, která je uživatelům poskytována. Standardy by se měl domov pro seniory při poskytování služeb řídit.

V případě dalších dotazů se na nás obraťte.
Se srdečným pozdravem

Mgr. Štěpánka Vajdová

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90, o.s.
Karolíny Světlé 18, 110 00 Praha 1
www.zivot90.cz, poradna@zivot90.cz
tel.: 222 333 500, fax: 222 333 999


Provozní doba:

pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin

vloženo 07.07.2015 16:14:11

Otázka:

Moje 90ti letá maminka leží po zlomenině pánevní kosti na ADP (následná péče po LDN) a jelikož už nemůže bydlet sama podala si žádost do Domova důchodců. Možnost,že bych se o ni starala nepříchází v úvahu,neboť ve svých téměř 70-ti letech jsem po dlouhotrvající nemoci a operaci bederní páteře v invalid.důchodě 3.stupně.Máma má však důchod jen 8.290 Kč a tak jí budu muset rozdíl do 9.200 Kč ze svého důchodu doplácet.Už teď jí musím doplácet na pobyt v ADP,kde platí 300 Kč denně.Vzhledem k tomu, že ke všemu došlo po náhlém úrazu se zlomeninou pánevní kosti a 8 týdenní hospitalizace v nemocnici byla ukončena s tím,že sama nemůže bydlet a musí do stávajícího zařízení,které si musí dál platit.Její stávající bydlení není možné ihned vyklizením zrušit,neboť tam má své věci a přijetí do Domova důchodců jí zatím nepřišlo.Náklady jí také hradím,protože celý důchod jde do souč.zařízení ADP.Pobírala příspěvek 800 Kč po zlomenině kyč.krčku.Ten však jí byl pozastaven hned při nástupu do nemocnice. Potřebovala bych vědět,zda by si po přijetí do Dom.důchodců mohla požádat o příspěvek na bydlení v něm,když doplatek na pobyt v domově bude rozdíl do 9.200 Kč měsíčně.Konečně bych nemusela nic doplácet,protože sama si musím hradit náklady na bydlení a život.potřeby. Děkuji předem za odpověď .

Vážená paní,

děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Rozumím obtížnosti vaší situace. Na krajské pobočce Úřadu práce v místě trvalého bydliště určitě znovu obnovte příspěvek na péči své maminky. Na ÚP je též možné zkusit zažádat o tzv. doplatek na bydlení (nejedná se o příspěvek na bydlení – ten není přisuzován klientům v domovech seniorů). Jeho částka se stanovuje dle výše důchodu a nákladů na bydlení a mohla by vám tak alespoň odlehčit v doplácení pobytu vaší maminky v domově seniorů.
Doporučuji tedy zkontaktovat sociální pracovnici ÚP, kde má vaše maminka pozastavené řízení o příspěvku na péči a s ní promluvit o těchto možnostech.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Bc. Tereza A. Šímová
sociální pracovnice

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90
Karoliny Světlé 18, 110 00, Praha 1
poradna@zivot90.cz, tel.: 222 333 500
www.zivot90.cz

Provozní doba:
pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin

  « První  ‹ Předchozí  4  5  6  7  Další ›    
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Polojasno
15°C /4°C
Polojasno
18°C /5°C
Polojasno
20°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace