REKLAMA

Oblast dotazu / Sociální poradna

Poradna je určena lidem, kteří potřebují řešit naléhavý nebo déle trvající sociální problém. Nabízí podporu osobám, které pečují o těžce nemocné seniory a které hledají informace a pomoc. Zabývá se problematikou týrání a špatného zacházení. Nabízí pomoc při orientaci v sociálních službách a dávkách. Poradenství je bezplatné a zachovává soukromí klienta při řešení jeho citlivých záležitostí.

Nejsme schopni zajistit okamžitou reakci na Váš dotaz. Proto, potřebujete-li akutní pomoc v tíživé životní situaci, kontaktujte naší linku telefonické krizové pomoci Senior telefon - 800 157 157.

  « První  ‹ Předchozí  2  3  4  5  6  Další ›    Poslední »    
 

TOP TEN

vloženo 26.01.2016 09:47:48

Otázka:

Dobrý den, bratrovi, který pobírá invalidní důchod 7600Kč nebyl přiznán příspěvek na bydlení, protože nemá nájemní smlouvu. Bydlí v domově pro osoby se zdravotním postižením, kde na základě smlouvy o poskytnutí sociální služby hradí ubytování 4700Kč a stravu 4600Kč. Je odmítnutí žádosti úřadem práce oprávněné?

Vážený pane,

děkujeme za Váš dotaz. Odmítnutí žádosti úřadem práce je v tomto případě žel oprávněné, neboť je Váš bratr v zařízení sociální péče – nežije sám v nájemním bytě a v takových případech není příspěvek na bydlení přiznáván. Můžete ale zkusit zažádat o doplatek na bydlení. Doplatek na bydlení je dávkou pomoci v hmotné nouzi a někdy bývá tato částka přiznávána i klientům, kteří bydlí v zařízení sociální péče (azylový dům, domov pro seniory apod.), pokud jen klientova situace posouzena jako situace zvláštního zřetele. Více informací o doplatku na bydlení se dočtete zde: https://portal.mpsv.cz/soc/hn/obcane/bydleni.

 

S pozdravem,

Bc. Tereza A. Šímová

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90

Karoliny Světlé 18, 110 00, Praha 1

poradna@zivot90.cz, tel.: 222 333 500

www.zivot90.cz, www.facebook.com/zivot90

Provozní doba:

pondělí, úterý, středa: 9 - 12, 13 - 16 hodin

 

vloženo 16.06.2016 18:57:43

Otázka:

Dobry den, mam dedecka 71let, pred dvema mesici mu umrela zena, zili spolu 50let, od toho dne je to s nim horsi a horsi, jidlo neprijima, hygienu taky moc nezvlada, k tomu vsemu ma zlomenou ruku, kterou si zlomil pri padu ze stafli pravou a je pravak, bydli sam, vsichni daleko, nemuzeme ho kazdny den navstevovat, potrebuje dochazet na kontrolu, pak na rehabilitace, prispevek nepobira, mel by na nej narok? mel by narok i na to, aby k nemu dochazela pecovatelka a pomahala mu s kazdodennima ukonama? prosim o zaslani dokumetu ci dalsich potrebnych materialu do emailu, dekuji za kazdou radu, s pozdravem S.

Vážená paní,

 

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši organizaci. Uvádíte, že dědeček po úmrtí své ženy strádá. Dle všeho dědeček nyní prochází těžkým obdobím, kdy se vyrovnává ze ztrátou blízké osoby a to může vést k celkovému poklesu aktivity i péče o sebe včetně nechutenství. Pro dobré zvládnutí období truchlení jsou důležité rodinné vazby a přátelé. Velmi pomáhá, pokud se pozůstalý co nejdříve vrátí ke svým běžným činnostem, nadto má příznivý dopad, pokud se zajímá o věci, které jej těší.

 

Péče o rodinného příslušníka v seniorském věku je pro pečující z rodiny velkou zátěží a je dobře, že se obracíte na odborné služby pro zajištění profesionální péče. Konkrétně k Vašemu dotazu týkající se příspěvku na péči uvádím, že výše příspěvku se odvíjí od stupně závislosti na péči druhé osoby. O příspěvek na péči se žádá na příslušném Úřadu práce. Formulář žádosti o příspěvek na péči posílám v příloze společně i s formulářem oznámení o poskytovateli pomoci, který se musí podat společně s žádostí. Doporučuji do žádosti vypsat kontakty na všechny ošetřující lékaře (vedle praktického další specialisty), příp. je vypsat na čistý list papíru a vložit do žádosti. Na základě lékařských zpráv a sociálního šetření v domácnosti žadatele okresní správa sociálního zabezpečení posoudí stupeň závislosti a Úřad práce vydá rozhodnutí o přiznání příspěvku. Proti tomuto rozhodnutí se lze odvolat. Odvolání se podává k úřadu, který napadené rozhodnutí vydal, o odvolání pak rozhoduje MPSV.

 

Výše příspěvku na péči pro osoby starší 18 let činí za kalendářní měsíc

800 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost)

4 000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost)

8 000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost)

12 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost)

 

Od 1. 8. 2016 dojde ke zvýšení příspěvku o 10 % (1. stupeň – 880 Kč; 2. stupeň 4400 Kč; 3. stupeň 8800 Kč; 4. stupeň 13200 Kč).

 

Z příspěvku na péči si dědeček může hradit profesionální služby – např. pečovatelskou službu, příp. osobní asistenci, odlehčovací službu aj.

 

Pečovatelská služba je sociální služba poskytovaná za úhradu. Většina pečovatelských služeb poskytuje pomoc pro zajištění osobní hygieny, běžný úklid domácnosti, běžné nákupy a pochůzky. Pečovatelská služba také zajišťuje dovoz teplého jídla, případně pomoc s ohřátím jídla a s krmením. Na možnost dojednání pečovatelské služby se obraťte na místně příslušný sociální odbor, kde Vám nejlépe poradí, zda a v jakém rozsahu poskytuje tuto službu v místě bydliště dědečka přímo obec nebo jiná organizace.

Osobní asistence – oproti pečovatelské službě je více zaměřená na doprovody např. k lékařům, na úřady nebo jen na procházku či popovídání. Jedná se o hrazenou službu obdobně jako pečovatelská služba. Mimo větší města bývá problém takovouto službu sehnat. V případě zájmu o tuto službu doporučuji se zeptat v organizaci Hewer, která působí v různých částech republiky. (Tel. 274 781 341,  http://www.osobniasistent.cz/osobni-asistence/).

 

Odlehčovací pobytová služba

V případě, že rodina pečuje o seniora, který nemůže bez péče rodiny zůstat delší dobu sám doma, je možné využít pobytovou odlehčovací službu. Tuto službu může využít rodina pro překlenutí období dovolených nebo dalších situací, kdy rodina nemůže péči zajistit. Jedná se o dočasný pobyt v řádu týdnů nebo měsíců. Nejbližší odlehčovací službu si můžete například vyhledat na stránkách MPSV, kde jsou uvedeny všechny registrované sociální služby, které působí na území ČR:

http://iregistr.mpsv.cz/socreg/hledani_sluzby.do?SUBSESSION_ID=1466428820420_1

Tísňová péče

Jedná se o službu, kterou provozuje Život 90 s celorepublikovou působností. Tato služba je určena pro seniory, kteří žijí sami a v případě nouze si mohou přivolat pomoc. Senior u sebe nosí (např. jako náramek na ruce) tlačítko, které jej v případě nouze spojí s dispečinkem.  Pracovníci na dispečinku jsou k dispozici non stop.  Více o této službě se můžete dozvědět na webových stránkách Života 90 http://www.zivot90.cz/201-tisnova-pece. V případě zájmu o tuto službu se prosím obraťte na kolegyně z centrálního příjmu na telefonu 222 333 546, na tomto čísle můžete konzultovat další potřebné kroky nebo získat podrobnější informace.

 

Kompenzační (zdravotnické) pomůcky

V případě nutnosti pro dědečka zajistit kompenzační pomůcky např. hůl, berle, pomůcky proti inkontinenci či jiné, je možné se obrátit na praktického nebo specializovaného lékaře a žádat „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku“. Většina pomůcek je hrazena částečně nebo v plné výši zdravotními pojišťovnami.

 

Sociální odborná poradna pro pečující

Život 90 provozuje poradnu pro pečující osoby, na které se pečující mohou obrátit s dotazy týkající se péče o seniora nebo Vám mohou pomoci nést starosti v souvislosti s touto péčí. Poradna je v provozu každý čtvrtek od 13 do 16 hodin (přes letní měsíce bude provoz poradny omezen). Do poradny je potřeba se objednat na tel. 800 157 157 (non stop) nebo 800 333 500 (po, st 9-12 13-16,30, út 9-12 13-15). Poradna sídlí na Praze 1, Karolíny Světlé 18 nebo je možné si objednat telefonní konzultaci, kdy pracovnice poradny Vám zavolá na Vámi uvedené telefonní číslo. Poradenství je bezplatné. Poradnu vede Bc. Sára Balabánová. Více informací najdete v odkazu: http://www.zivot90.cz/13-poradenstvi/252-poradna-pro-pecujici-osoby.

 

Senior telefon – 800 157 157 – volání zdarma.

Pro samotné seniory, ale i pro pečující je určena služba Senior telefon – non stop služba. Na tuto linku se obracejí senioři, pokud se cítí opuštěný, ztrácí chuť do života, chtějí si s někým popovídat, potřebují poradit nebo se ocitli v náročné životní situaci (úmrtí blízkého člověka aj.). Na tuto linku se také mohou obrátit pečující v souvislosti s náročnou péči o seniora.

Více informací na webových stránkách: http://www.zivot90.cz/202-senior-telefon

Autodoprava pro seniory

Levnější dopravu, kterou lze pro seniora objednat za účelem návštěvy lékaře, úřadu a jiné, nabízí některé organizace, jejichž přehled posílám v příloze (některé působí jen v Praze).

 

V případě doplňujících nebo dalších dotazů se můžete telefonicky nebo e-mailem obrátit na Informační a poradenské centrum Života 90.

 

S přátelským pozdravem

 

 

Renáta Žabová, DiS.

sociální pracovnice

Informační a poradenské centrum ŽIVOT 90

Karoliny Světlé 18, 110 00, Praha 1

poradna@zivot90.cz, tel.: 222 333 500

www.zivot90.cz, www.facebook.com/zivot90

Provozní doba:

pondělí               9:00 – 12:00, 13:00 – 16:30 hodin

úterý                    9:00 – 12:00, 13:00 – 15:00 hodin

středa                  9:00 – 12:00, 13:00 – 16:30 hodin

 

PUBLIKOVANÉ DOTAZY

vloženo 07.12.2008 16:10:19

Otázka:

Vážený pane doktore, zajímalo by mne, jak je to s placením sociálního pojištění. Pracuji na živnostenský list a ve svém podnikání jsem se dostala do problémů. Kolegové mi tvrdí, že ze zákona musím platit zdravotní pojištění, ale pokud správě sociálního zabezpečení oznámím, že sociální pojištění platit nebudu, je to možné, jen mi nezapočtou příslušnou dobu do nároku na důchod. Nerada bych ve svém věku sklouzla do nějakých penalizačních potíží, odpovědi pracovnic „sociálky“ se totiž překvapivě různí. Jak je to tedy ve skutečnosti? Pokud bych delší dobu sociální pojištění (hypoteticky např. rok, než bych si našla trvalé zaměstnání) neplatila, mohou je ode mne vymáhat zpětně i s příslušným penále? Marie H., Olomoucko

Vážená paní Marie,
děkuji za vaši otázku. Systém sociálního pojištění je dle mého názoru natolik komplikovaný a složitý, že se ani nelze divit rozdílnosti odpovědí, kterých se vám dostalo od pracovnic správy sociálního zabezpečení. Pokusím se tedy nastínit, co je pro posouzení rozhodné.
Přesnou odpově platnou pro váš případ však na základě vámi uvedených informací dát nelze. Nejprve je nutno rozhodnout, zda samostatná výdělečná činnost je vykonávána jako
hlavní nebo vedlejší. Za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost
je považována ta, která je vymezena v § 9 odst. 6, 7 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“). Jedná se zjednodušeně o případy,
kdy OSVČ je zároveň zaměstnána a vydělává alespoň minimální mzdu stanovenou zvláštním předpisem, dále se jedná o osoby s nárokem na invalidní důchod (včetně částečného) či s přiznaným starobním důchodem, osoby pobírající rodičovský příspěvek nebo
příspěvek při péči o osobu blízkou, či nezaopatřené děti. Osoby vykonávajíící hlavní samostatnou výdělečnou činnost jsou povinny platit důchodové pojištění vždy. U osob vykonávajících vedlejší činnost záleží na tom, jakých příjmů z ní dosahují. Pokud výše příjmů po odečtení výdajů dosáhne tzv.rozhodné částky (v r. 2007 se jednalo o částku
48 334 Kč za rok), i tato osoba je povinna platit důchodové pojištění. Ovšem pozor, výše rozhodné částky se může snížit o 1/12, tzn. o 4028,- Kč za každý měsíc, během kterého posuzovaná osoba např. výdělečnou činnost vůbec nevykonávala nebo po celý měsíc
pobírala nemocenskou či peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění. Pouze v případě, že jste osobou vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost a vaše příjmy z ní nedosahují rozhodné částky, je vám ponechána volba, zda být důchodového
pojištění účastna či nikoli. V ostatních případech je účast povinná.
Pokud byste neplatila pojistné, ač jste k tomu povinna, může je skutečně správa soc. zabezpečení vymáhat, a to včetně penále.

JUDr. Miloš Holub,
GHP – advokátní kancelář

vloženo 08.12.2008 11:33:28

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu. Mamince je 80 let. Je celkem čilá, ale nějak se o sebe už nechce starat.Pokud jí nedáme jídlo až pod "nos", tak nejí, na procházku sama se už necítí. Chtěli bychom jí vyjít vstříc, aby tyto roky života ještě měla nějakou radost.Je možné zákonně začít se o ni trvale starat, tzn. přestat chodit do zaměstnání a věnovat se jenom jí a brát nějaký příspěvek na opatrování? Děkuji za odpověď.

Zdena

Vážená paní,
velice Vám děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Ve svém dotazu se ptáte, zda existuje příspěvek, který by nahradil Vaše příjmy v případě, že by jste se vzdal(a) Vašeho zaměstnání a plně se věnoval(a) opatrování Vaší maminky. Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách zavedl tzv. Příspěvek na péči. Příspěvek na péči náleží osobně, která je z důvodu nepříznivého zdravotního stavu závislá na pomoci jiné fyzické osoby a to v oblasti běžné denní péče o vlastní osobu a v soběstačnosti. Příspěvek náleží osobě, o kterou je pečováno, nikoliv tomu, kdo péči zajišťuje.

Příspěvek je určen k úhradě za péči, kterou zajišťuje poskytovatel sociální služby. V případě, že tuto péči zalištuje jiná fyzická osoba (člen rodiny, soused a pod.) je příspěvek určen ke krytí výdajů, které této pečující osobě vzniknou. V praxi je možné kombinovat péči poskytovanou poskytovatelem sociální služby s péčí rodinného příslušníka či jiné osoby.

Podle současné legislativní úpravy činí výše příspěvku pro osoby starší 18 let za kalendářní měsíc:

a) 2 000 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost),

b) 4 000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost),

c) 8 000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost),

d) 11 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).


Žádost o příspěvek na péči se podává na obecním úřadě obce s rozšířenou působností (v Praze úřad městské části) v místě bydliště žadatele. Žadatel zde vyplní formulář ŽÁDOST O PŘÍSPĚVEK NA PÉČI, ve kterém uvede osobu či organizaci, která bude péči zajišťovat.

Dnem podání žádosti úřad zahajuje řízení o příspěvku na péči. Součástí řízení je provedení sociálního šetření, při kterém se zjišťuje schopnost samostatného života osoby v přirozeném sociálním prostředí z hlediska péče o vlastní osobu a soběstačnosti. Šetření provádí sociální pracovník.

Stupeň závislosti posuzuje příslušný úřad práce. Při posuzování stupně závislosti osoby vychází úřad práce ze zdravotního stavu osoby doloženého nálezem ošetřujícího lékaře, z výsledku sociálního šetření a zjištění potřeb osoby. Žadatel může být vyzván, aby se podrobil speciálnímu lékařskému vyšetření.

Na dobu, po kterou úřad práce posuzuje stupeň závislosti osoby, obecní úřad obce s rozšířenou působností přeruší řízení o příspěvku. Rozhodnutí o přerušení řízení, které je žadateli zasláno poštou, neznamená, že na příspěvek nemá nárok!

Úřad práce sdělí příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností výsledek posouzení stupně závislosti žadatele. Nárok na výplatu příspěvku vzniká podáním žádosti o přiznání příspěvku.

Osoby zajišťující celodenní péči o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni II., které nejsou zaměstnány a nejsou ani jiným způsobem  účastny na důchodovém a zdravotním pojištění, mají nárok na zápočet doby péče jako tzv.. náhradní doby pro účely důchodového pojištění. Za tyto osoby hradí zdravotní pojištění stát.

K tomu je nutné, aby příjemce příspěvku na péči uvedl konkrétní pečující osobu jako hlavní pečující osobu. Obecní úřad obce s rozšířenou působností na žádost pečující osoby vydá o této skutečnosti potvrzení, které slouží pečující osobě k tomu, aby mohla tuto skutečnost doložit orgánům sociálního zabezpečení, respektive příslušné zdravotní pojišťovně.

Pokud pečující osoba pečuje o osobu v I. stupni závislosti na pomoci jiné osoby, musí si zajistit účast na zdravotním a důchodovém pojištění jiným zákonným způsobem.

EXistuje také možnost kombinovat péči o rodinného příslušníka s různými sociálními službami. Nejčastěji se jedná o tyto služby: Osobní asistence je terénní služba. Osobní asistenti pomáhají člověku zvládnout péči o sebe a umožňují jim účastnit se života společnosti. Pečovatelská služba je převážně terénní služba poskytovaná především v domácnosti. Pečovatelé pomáhají člověku zvládnout péči o sebe a o domácnost. Tísňová péče je nepřetržitá telefonická nebo jiná elektronická komunikace s lidmi, kteří jsou vystaveni vysokému riziku ohrožení zdraví nebo života. Za pomoci této komunikace je možné zprostředkovat neodkladnou pomoc v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu. Odlehčovací služby se také mohou nazývat sdílené či respitní služby. Jedná se o různou kombinaci činností péče, které mají za cíl, umožnit pečujícím osobám nezbytný odpočinek, tj.. sdílí péči či na určitou dobu převezmou péči o člověka, který má sníženou soběstačnost.

Občanské sdružení ŽIVOT 90 poskytuje tyto služby sociální péče: pečovatelská služba, tísňová péče (Areíon), odlehčovací služba.

Informace o sociálních službách lze získat několika způsoby. Zákon ukládá povinnost poskytovatelům sociálních služeb (bez ohledu na druh služby, který poskytuje), poskytnout lidem takové rady a informace, které přispějí k řešení jejich nepříznivé sociální situace. V tomto případě jde především o „nasměrování“ tazatele k tomu poskytovateli, který je schopen člověku pomoci. Dále je obdobná povinnost uložena obcím a krajům, které jsou ze zákona povinni zajišťovat dostupnost informací o možnostech a způsobech poskytování sociálních služeb na svém území a zprostředkovat kontakt mezi člověkem a poskytovatelem sociálních služeb. Existují i specializované poradny. Jejich seznam naleznete na internetu na stránkách http://www.poradnaprouzivatele.cz.

Podrobné informace Vám poskytneme v Informačním a poradenském centru ŽIVOTa 90 (Karolíny Světlé 18, Praha 1, provozní doba: po, út, čt: 9 -12, 13 – 16, st: 9 – 12, 13 – 18) nebo na Senior telefonu 800 157 157 (nonstop, zdarma).

Na závěr si dovolím reagovat na Vaši zmínku o tom, že je Vaše maminka „čilá, ale už se o sebe nějak nechce starat“. Nezájem - nechuť pečovat o svou osobu, může být u seniora příznakem deprese či demence, proto je vhodné toto konzultovat s praktickým lékařem případně s odborníkem.  


Petra Slaná

sociální pracovnice Informačního a poradenského centra ŽIVOTa 90

vloženo 31.12.2008 11:32:09

Otázka:

Po odchodu do starobního důchodu je jak zaměstnanec, tak i OSVČ povinen odvádět(platit) důchodové pojištění, přestože se toto tk. zv. pojištění již nikdy nepromítne do výše vypláceného důchodu. Tuto povinnost pokládám za nehoráznou diskriminaci pracujících starobních důchodců ze strany státu. Je tomu opravdu tak jak píši, nebo došlo v novelách Zákona o důchodovém pojištění k úpravě. Pokud ano, prosím o informaci k jaké změně doělo a v jakém předpisu je zakotvena.

Děkuji Michal L.

Vážený pane ,


děkujeme Vám za Váš dotaz.

Odbornou pomoc ve věcech důchodového pojištění jsou povinny poskytovat občanům a organizacím okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). V Praze tuto agendu zajišťuje Pražská správa sociálního zabezpečení (PSSZ) a její územní pracoviště.


Činnost OSSZ a PSSZ řídí a kontroluje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která také rozhoduje o nároku na důchody, jejich výši a výplatě.


Obecné informace o důchodovém pojištění naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a České správy sociálního zabezpečení.Česká správa sociálního zabezpečení
Křížová 25, 225 08 Praha 5 
Tel.: +420 257 062 860
www.cssz.cz
Kontakty na okresní správy sociálního zabezpečení naleznete pod odkazem: http://www.cssz.cz/cz/kontakty/krajska-a-okresni-pracoviste/


Ministerstvo práce a sociálních věcí
Na Poříčním právu 1, 128 01 Praha 2 
Tel.: +420 221 921 111
www.mpsv.cz


S úctouPetra Slaná

sociální pracovnice Informačního a poradenského centra ŽIVOTa 90 o.s.
 

  « První  ‹ Předchozí  2  3  4  5  6  Další ›    Poslední »    
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Polojasno
15°C /4°C
Polojasno
18°C /5°C
Polojasno
20°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace