REKLAMA

Vzpomínejme, sousedé

 

Starosta pražského satelitu se pokouší rozhýbat paměť svých sousedů

Tlustospisu mapujícímu historii obce Vinoř na okraji hlavního města až do devět set let staré historie nic nechybí. Text proložený mapami, tabulkami, dobovými fotografiemi a několikastránkovým soupisem pramenů ukazuje na poctivou práci. A starosta Vinoře František Švarc si tu knihu vázanou v modrých pevných deskách také patřičně pochvaluje. „Najdete tu všechno," říká zálibně, když se v zasedací místnosti úřadu probírá stránkami knihy vydané obcí před pěti lety. Potom ale zvážní. „Správně bych měl říct skoro všechno."

Padesátiletý muž, který v obci žije už čtyřicet let, naráží na fakt, že kronika podle zdejšího zvyku šikovně obchází tragická poválečná léta a nástup komunismu. To by se teď ale mělo změnit. František Švarc se totiž rozhodl mlhu zakrývající nástup komunistů k moci rozptýlit. Sbírá vzpomínky pamětníků a pokouší se se sousedy o půl století starých událostech mluvit. Jde to ztěžka, ale ve Vinoři se ukazuje, že i rozpačitá debata je o hodně lepší než zatuchlé mlčení.

 

...

 

Pokračování článku naleznete ZDE.

 

Adam Šůra

 

Článek vyšel v časopise RESPEKT (č.16/2009)

(Publikováno se svolením vydavatele 14. dubna 2009)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Déšť
9°C /4°C
Oblačno
8°C /-1°C
Oblačno
10°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace