REKLAMA

Reminiscence – zatím z jedné stranyReminiscenční činnost - sama jsem si pokládala otázku, co všechno obnáší, co se dá vetknout do tohoto pojmu a hlavně, bude-li lidi bavit, bude-li to náplň pozitivní… není to název příliš známý, natož populární.


Znamená to ohlédnutí. Ohlížet se můžeme smutně a plačtivě, co všechno nám proběhlo pod rukama a co je pryč, ale to raději ne. Čas se vrátit nedá.

Ohlížet se můžeme i s humorem, vzít v úvahu vzpomínkový optimismus, zopakovat si, co se nám v životě líbilo, povedlo a raději si vzpomenout na zážitky a situace lepší. Zjistit, proč stálo a stojí za to žít.
Za pět let s reminiscenční činností jsme v Domě Portusu, sídle občanského sdružení Život 90, oprášili spoustu příběhů a příjemných skutečností. Ale také předmětů.

Před nějakým časem jsme zde v Portusu,  otevřeli 26. malou výstavku – také reminiscenční. Tentokrát to byly PANENKY.  Každý je přivítá nejen s nostalgií, ale s upřímným úsměvem a pochopením. Ve skromných třech vitrínách jsme měli  výstavky nejrůznějšího obsahu: Například „:Hračky našeho dětství“ (40. léta 20. století), „Vyrob si a hraj“ (Loutky), „Dózičky a krabičky z polic naší babičky“ , „Bez klobouku ani ránu“. Jedna z nejhezčích byla „Móda našich babiček“.
Sametové a vyšívané kabelky, síťované rukavičky, heboučké šály a korálkové límce, skleněná i perleťová bižuterie, vějíře malované i péřové…ženská krása v nejrůznějších formách, krajky, mušelíny- kolik takových pokladů se skrývá v domácnostech! Kolik dovedností švadlenek a vyšívaček, jeká oslava řemesel, šikovných rukou a vkusu!
I to je jedna z reminiscenčních činností- seznamovat se a uchovávat vzácné rodinné památky, potěšit se jimi a zamyslet se nad hodnotami, které vyznávaly babičky. A které se moc a moc líbily dědečkům zamlada.

 

Ostatně: máme-li trochu rozvinutou fantazii, můžeme vymýšlet i romány.Helena Volavková

Život 90 o.s.

 

Byli bychom rádi, pokud nám budete na adresu redakce (seniorum@zivot90.cz) posílat své vzpomínky, příběhy, které budeme moci publikovat v rámci této sekce. Do sekce "vedlejší" tedy sekce "Naše vzpomínky" zase můžete posílat fotografie, které řeknou příběh za vás, téměř beze slov.

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Oblačno
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
1°C /-2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace