REKLAMA

Díky, vodní doktore...

 

 

Rozhodnete-li se celkově prospět svému zdraví, zbavit se na chvíli problémů, shonu a stresu a jste-li milovníky nádherné přírody, neváhejte navštívit v kterémkoliv ročním období Jeseníky, např. Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku, rozprostírající se na svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor ve výši 620 m n. m.


Budete mile překvapeni maximální zdravotní péčí, příjemným pobytem v lázeňských domech. Hlavně vás ale okouzlí tamní kraj a čistý vzduch.


Sloučíme-li vše blahodárné, co je nám nabízeno, musíme především poděkovat zakladateli Vincenci Priessnitzovi, který zde založil r. 1822 první vodoléčebný ústav u nás s novou léčebnou metodou - vodoléčbou.


Byť ne lékař, ale moudrý přírodní léčitel, je tedy právem nazýván - vodní doktor... I jeho známá klimatická léčba účinně působící na různá dýchací onemocnění je zařazována samostatně do souhrnu procedur, které můžete absolvovat.


Klimatoterapii využijete již na přírodní kolonádě, která vás překvapí svou kruhovitou neobvyklostí. Přes dva kilometry půjdete pohodlnou točitou cestou, která je oboustranně lemovaná nádhernými listnatými stromy, hlavně lípami, jehličnatým porostem, upravenými svahy, které vám otevírají z jedné strany výhled do kraje a na hřeben Hrubého Jeseníku. Bezpočet laviček láká k posezení s knihou nebo pozorování okolí, či popovídání s náhodnými sousedy.

 

Míjíte Priessnitzovu hrobku, různé pomníky a snad nejmonumentálnější pomník lva na vysokém podstavci věnovaný Maďary v letech 1839 - 40. Říká se, že kdo se dotkne lva, bude mít zdraví a štěstí. Nevím, jak vy, ale raději jsem to nezkusila, neboť podstavec je tak vysoký, že bez pomoci je výstup nemožný a kdoví jak by to vůbec se štěstím v tomto případě dopadlo...

 

Klidnou chůzí dojdete téměř na konec, vlastně i na začátek kruhovité kolonády, ale svůj pohled věnujte ještě lípě (stáří 350 - 370 let), která se pyšní cedulí s citátem Aloise Jiráska: "Unaven lidmi a prací rád se na čas utíkám do stínu těch velikánů, kteří mě prchajícím před společností jsou nejmilejšími společníky. Oni jsou minulost a přece jdou s časem."

 

Za pár okamžiků se skláníte, abyste se osvěžili vodou ze slabého pramínku vytékajícího pod Českým pomníkem, který vás vlastně na kolonádě přivítal a z druhé strany se s vámi loučí. V kraji se pyšní asi 60 různých pramenů, mnohé s pomníčky, které zde nechali postavit pacienti a obdivovatelé léčebných lázní i z mnoha zemí.

 

Některé prameny už vyschly, ale svůj název neztratily pro svůj bývalý věhlas a jedinečnost.

 

Celé okolí lázní nabízí spoustu procházek, výletů i delších túr podle vašeho zdravotního stavu, všechna místa ke shlédnutí jsou řádně označena, můžete si půjčit kolo i hole pro lepší chůzi.

 

Léčíte-li se zde, poraďte se o náročnosti výletů s lékařem, aby vše, co zde konáte, vám bylo co nejvíce prospěšné a věřte, že po návratu domů účinek pobytu na nějaký čas ucítíte a oceníte.

 

Závěrem si vás dovolím pozvat a doporučit návštěvu malé hospůdky s výstižným názvem "Peklo". Půjdete lesní cestou a luční pěšinkou necelé dva kilometry - klesající do údolíčka ke krásné dřevěné stylové stavbě s terasou, posezení venku i uvnitř, milou paní majitelkou, která vám nabídne určitě to, na co zrovna z čertovsky lákavého jídelního lístku dostanete chuť! Obklopeni vůkol tmavými až černými lesy při řezaném pivu a ďábelských toustech se skutečně nebudete cítit pekelně, ale nadpozemsky.

 

Věřte, že tento kraj naší vlasti je pozemský ráj.

 

Autorka: Milena Kotlářová

(Publikováno 14. října 2009)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Sněhové přeháňky
-2°C /-5°C
Zataženo
0°C /-3°C
Polojasno
2°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace