REKLAMA

MgA. Zdeněk Zahradník (1936)

 

  • dětství prožité v Lomnici nad Popelkou
  • konec 2. světové války a povstání proti nacistům
  • studium na HAMU
  • archiv Českého hudebního fondu
  • místo hudebního režiséra v Supraphonu
  • působení na Státní konzervatoři a Lidové konzervatoři v Praze
  • vyloučení z KSČ, Svazu čs. skladatelů po roce 1968
  • založení vlastní živnosti po roce 1989, činnost ve Společnosti českých skladatelů

Zdeněk Zahradník se narodil 3. června roku 1936 v Lomnici nad Popelkou. Tatínek pracoval na místním úřadu, později jako tajemník národního výboru a maminka byla vychovatelka v družině. Starší bratr ho již jako dítě přivedl k hudbě, Zdeněk hrál na klarinet. Během studia na gymnáziu napsal svou první skladbu, kantátu Máj. V roce 1954 byl přijat do skladatelské třídy V. Dobiáše na HAMU. První zaměstnání získal v archivu Českého hudebního fondu, poté získal místo hudebního režiséra v Supraphonu. Současně vyučoval na Lidové konzervatoři pod vedením V. Petrova a na konci 60. let působil rovněž jako pedagog na Státní konzervatoři v Praze. S postupem let svou pedagogickou činnost utlumil a věnoval se kromě skladatelské práce především hudební režii. Na konci 80. let vedl oddělení hudební režie v Supraphonu. Po sametové revoluci se osamostatnil a dodnes působí jako režisér na volné noze. V 90. letech spolupracoval především se Symfonickým orchestrem FOK, ale i s jednotlivými umělci, například R. Kvapilem, P. Foltýnem, I. Ženatým a dalšími. Je rovněž předsedou Společnosti českých skladatelů.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Déšť
25°C /16°C
Dešťové přeháňky
22°C /14°C
Oblačno
22°C /14°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace