REKLAMA

Jan Holík (1924)

 

  • narozen 15. května 1924 ve Vlašimi
  • patrně potomek středověkého šlechtického rodu Holíků
  • nuceně nasazený v Lipsku v Německu
  • námořník dálkové plavby za války i v poválečném období
  • dělnické profese, pletení lodních lan

 

Jan Holík se narodil 15. května 1924 ve Vlašimi. Kořeny jeho rodu sahají snad až k středověkému šlechtickému rodu Holíků. Dětství měl složité, rodina se často stěhovala. Vyučil se truhlářem a v roce 1941 začal pracovat u Česko-moravské labské plavby (Böhmisch-Mährische Elbe Schifffahrt), jezdil do Hamburku, do Berlína. V době heydrichiády od firmy odešel, toulal se po protektorátu, různě se protloukal. Nějaký čas byl za trest v ostravských dolech, utekl, skrýval se u příbuzných a známých. Po návratu domů byl v únoru 1944 nuceně nasazen na práci do říše, zažil tam zničení lágru náletem, prodělal zápal mozkových blan. Byl nasazen do továrny Junkers v Lipsku, Peniku a potom ve Dvoře Králové. Na konci války pracoval ve vlašimské zbrojovce. Po válce vykonával dělnické profese v Praze a Vlašimi. Vojnu absolvoval v Terezíně. Od roku 1955 do konce 60. let pracoval znovu u dálkové plavby, jezdil i do Hamburku v SRN.

 

 


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Dešťové přeháňky
24°C /12°C
Občasné bouřky
24°C /14°C
Dešťové přeháňky
22°C /14°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace