REKLAMA

Michal Kodíček (1946)

 

  • narodil se 20. června 1946 v Praze
  • otec MUDr. Arnold Kodíček i matka Zdeňka, rozená Piková, byli židovského původu
  • strýc Josef Kodíček byl literární kritik, redaktor českého vysílání BBC a Rádia Svobodná Evropa
  • Michalův bratr je vědec v oboru biochemie
  • rodiče i strýcové se zachránili před holocaustem emigrací do Anglie
  • v letech 1963-1968 vystudoval klavír na hudební konzervatoři
  • v září 1968 s manželkou a synem emigroval do Anglie
  • v Anglii se manželé živili divadelní tvorbou a dalšími uměleckými činnostmi
  • na počátku 80. let se podruhé oženil, zůstal v Anglii

Michal Kodíček se narodil 20. června 1946 v Praze ve vojenské nemocnici, kde byl jeho otec plk. MUDr. Arnold Kodíček toho času primářem. Jeho matka Zdeňka, roz. Picková, byla tak jako jeho otec židovského původu. Pamětníkův otec prchl před válkou do Polska a během války se dostal do Londýna, kde pracoval jako vojenský chirurg. V Anglii se před holocaustem zachránili také jeho dva bratři, kteří se již do Čech natrvalo nevrátili. Matka Zdeňka Picková byla fotografka, která unikla holocaustu emigrací do Londýna, kde se Kodíčkovi seznámili. Vzali se po válce v Praze, kde Arnold do roku 1958 působil jako přednosta gynekologicko-porodnického oddělení ve vojenské nemocnici. Pro své politické názory byl vyloučen z KSČ a profesně i vojensky degradován. Michal Kodíček v letech 1963-1968 vystudoval klavír na hudební konzervatoři. Po srpnové invazi 1968 se svou manželkou a tříměsíčním synem emigroval do Anglie. Po výzvě BBC poskytnout útočiště českým imigrantům nabídli Kodíčkovým ubytování mladí angličtí manželé, s nimiž se přátelí dodnes. Kodíčkovi se v Anglii živili rozmanitými uměleckými činnostmi od výuky hry na klavír po divadlo. Na počátku 80. let se pamětník podruhé oženil s anglickou manželkou Agnes, s níž má dva syny, Maxe a Jakuba. Žije v Cornwallu, v Čechách se rozhodl žít jeho syn Max. Michalův bratr Milan je vědec v oboru biochemie. Strýc Josef Kodíček byl významný předválečný literární kritik, za války redaktor českého vysílání BBC a v 50. letech působil v Rádiu Svobodná Evropa.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
19°C /11°C
Oblačno
20°C /11°C
Oblačno
19°C /10°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace