REKLAMA

Alena Crhová (1938)

 

  • narozena 12. března 1938 v Borovníku
  • otec pamětnice František Volný působil v Borovníku jako starosta
  • rodina vlastnila rozsáhlé pozemky
  • v roce 1953 byl František Volný prohlášen za kulaka
  • byl obviněn z vykořisťování lidí, zatčen, pracoval v kamenolomu
  • perzekucí postižena celá rodina

Alena Crhová, za svobodna Volná, se narodila 12. března 1938 v Borovníku. Jako dcera „kulaka" byla s celou rodinou pronásledována. Měla tři sourozence, kteří od dětství pomáhali pracovat na jejich statku. Rodina vlastnila osmadvacet hektarů půdy. Když se po válce vedení ve vesnici ujali komunisté, rozvrátili svou ideologií celou obec a soused se bál souseda. Komunisté obvinili Františka Volného, otce pamětnice, z toho, že vykořisťoval obyvatele Borovníku, protože museli pracovat na jeho statku. Prohlásili ho za kulaka, třídního nepřítele, a poslali ho do vězení. Nejdříve ho zavřeli v Kounicových kolejích a pak ho poslali do Olbramovic. Díky amnestii se dostal z vězení dříve, ale ještě několik let poté musel pracovat v kamenolomu, kde onemocněl tuberkulózou. Nezahořkl a nemstil se, i když Františka Volného po návratu z vězení celá vesnice pomlouvala. Dožil se čtyřiadevadesáti let. Dcera Alena Crhová byla s celou rodinou perzekvována.

 

 

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
19°C /11°C
Oblačno
20°C /11°C
Oblačno
19°C /10°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace