REKLAMA

Marta Laudátová (1947)

 

  • narozena jako Svobodová 13. dubna 1947 v Bosonohách u Brna
  • 10. ledna 1949 byl zatčen její otec Zdeněk Svoboda a převezen do věznice v Uherském Hradišti
  • v roce 1955 se vrátil z vězení
  • 1962 – po skončení základní školy nastoupila do učení jako soustružnice
  • 1967 – složila maturitu na gymnáziu a začala studovat dálkově průmyslovou školu
  • v roce 1975 se provdala na Zdeňka Laudáta
  • 1990 – nastoupila do zaměstnání do cyrilometodějské základní školy v Brně

Marta Laudátová se narodila 13. dubna 1947 manželům Zdeňkovi a Marii Svobodovým v Bosonohách u Brna. Tatínek byl aktivním členem katolické tělovýchovné organizace Orel a spolu s dalšími byl v lednu 1949 zatčen a uvězněn v Uherském Hradišti. Tam byl součástí skupiny, která byla mučena elektrickým proudem. Odsoudili ho za velezradu v procesu Bohuslav Koukal a spol. Výkon trestu si odbyl v nápravném pracovním táboře v Jáchymově. Vrátil se v roce 1955, ale ještě do roku 1962 byl v podmínce a pod dozorem. Pamětnice měla tři sourozence. Kromě nejmladšího všichni měli potíže dostat se do školy. Základní školu ukončila s vynikajícím prospěchem, ale dostala jen místo na učilišti pro soustružnice. Koncem studia dostala možnost pokračovat na dvouletém gymnáziu a v roce 1967 složila maturitu. Pokračovala ještě dálkově na průmyslové škole. Provdala se v dubnu 1975 za Zdeňka Laudáta. Manželé spolu vychovali tři děti. Po roce 1990 pracovala v cyrilometodějské základní škole v Brně. Pamětnice se aktivně zajímá o osudy členů Orla, politických vězňů a snaží se uchovat živou vzpomínku na ty, kteří byli neprávem vězněni.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
19°C /11°C
Oblačno
20°C /11°C
Oblačno
19°C /10°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace