REKLAMA

Hana Krejčová (1923)

 

  • narozena 18. dubna 1923 v obci Dolynka v Záporožské oblasti v Ukrajinské sovětské socialistické republice
  • v roce 1942 poslána na nucené nasazení do nacistického Německa
  • v nuceném nasazení se seznámila s budoucím manželem, Čechem Josefem Krejčím
  • v dubnu 1945 se dostala do Československa
  • několikrát se jí pak podařilo vyhnout transportu do Sovětského svazu
  • v roce 2018 bydlela v Králíkách

Hana Krejčová, dívčím příjmením Radenko, se narodila 18. dubna 1923 v obci Dolynka v Záporožské oblasti v Ukrajinské sovětské socialistické republice. Zatímco matka pocházela z tohoto kraje, otcova rodina do něj prý uprchla během bolševické revoluce z oblasti Uralu. Po obsazení rodného kraje nacistickou armádou musela Hana ve svých devatenácti letech nastoupit na nucené nasazení a opustit rodnou Ukrajinu, kam se už nikdy natrvalo nevrátila. Odtrhli ji tehdy od rodiny a naložili do nákladního vlaku mířícího do města Halle v nacistickém Německu, více než dva tisíce kilometrů od domova. Zažila tam hlad a ponížení, brutální zacházení v sovětském lágru, těžkou práci a nespočet náletů spojeneckých bombardérů. Našla si tam ale také životní lásku, Josefa Krejčího, s jehož pomocí se v dubnu 1945 dostala do Československa. Několikrát se jí pak podařilo vyhnout transportu do Sovětského svazu a v prosinci 1945 se za Josefa Krejčího provdala. Jak sama říká, prožili spolu láskyplných sedmapadesát let a smrt manžela v roce 2002 pro ni byla nejtěžší chvílí v životě. V roce 2018 žila v Králíkách.

 


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
19°C /11°C
Oblačno
20°C /11°C
Oblačno
19°C /10°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace