REKLAMA

Marija Siruk, roz. Špiková (1943)

 

  • narozena 30. května 1943 v obci Vyšná Polianka v tehdejším Slovenském státu
  • je rusínské národnosti
  • 1947 – s rodinou repatriovala do Sovětského svazu výměnou za volyňské Čechy
  • usadila se v obci Moldava (ukrajinsky Molodavo) na západní Ukrajině
  • pracovala v moldavské knihovně
  • je slovenskou krajankou
  • v současnosti stále žije v Moldavě

Marija Siruk, rozená Špiková, se narodila 30. května 1943 v obci Vyšná Polianka v tehdejším Slovenskému státu. Celá rodina byla rusínské národnosti a v roce 1947, kdy byla Rusínům z východního Slovenska nabídnuta možnost „repatriovat" do Sovětského svazu výměnou za volyňské Čechy, rozhodl otec o přesídlení. Rodina se usadila v Moldavě (ukrajinsky Molodavo) na dnešní západní Ukrajině. Pamětnice absolvovala školu, vdala se za Ukrajince Oleha Siruka a začala pracovat v moldavské knihovně, odkud v roce 2000 odešla do důchodu. V roce 1993 byla bývalým rusínským „repatriantům" nabídnuta možnost přesídlit zpět na Slovensko, ale Marija Siruk s manželem nebyli k přesídlení připuštěni. V současnosti má status slovenské krajanky a stále žije v obci Moldava.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
19°C /11°C
Oblačno
20°C /11°C
Oblačno
19°C /10°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace