REKLAMA

Mariana Crhounková (1931)

 

  • narozena 19. září 1931 na Třemešku (německy Timischl)
  • otec byl Čech a matka Rakušanka
  • za války rodina bydlela u zajateckého tábora pro sovětské vojáky v Troubelicích
  • rodina zařazena a pak vyjmuta z odsunu Němců
  • od roku 1946 bydlí Marie Crhounková v Oskavě

Mariana Crhounková, za svobodna Kappelová, se narodila 19. září 1931 na Třemešku (německy Timischl) v podhůří Jeseníků. Zatímco otec byl české národnosti, matčina rodina pocházela z Rakouska. Za druhé světové války rodina bydlela u vlakového nádraží v Troubelicích hned vedle zajateckého tábora pro sovětské vojáky. Mariana Crhounková je tak dnes možná posledním pamětníkem poměrů v tamním táboře a stále má doma zajatci vyrobené prstýnky z německé marky. Ve svém vyprávění vzpomíná nejen na konkrétní sovětské zajatce, ale i na německé dozorce. Po válce pak rodinu zařadili do odsunu Němců. Všichni měli již nachystána padesátikilogramová zavazadla na nástup do transportu. Na poslední chvíli je však z odsunu vyškrtli a zůstali v Československu. Rodina se pak přestěhovala do Oskavy, kde se pamětnice provdala za Josefa Crhounka a kde až do svého odchodu do penze pracovala v tamním Moravolenu. V roce 2018 bydlela stále v Oskavě.


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Oblačno
3°C /-1°C
Déšť
6°C /1°C
Déšť
9°C /5°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace