REKLAMA

František Malotín (1929)

 

 • narodil se 15. listopadu 1929 v Barchůvku nedaleko Nového Bydžova
 • syn velkostatkáře Bohumila Malotína
 • po rozvodu rodičů v roce 1931 žil s bratrem a matkou v Novém Bydžově, u otce trávili prázdniny
 • po únoru 1948 byl otcův statek znárodněn, otec přišel o živobytí i domov
 • František od roku 1949 studoval hudební konzervatoř v Praze, obor příčná flétna
 • jako syn bývalého velkostatkáře měl být ze školy vyhozen
 • studovat dále mohl díky tomu, že byli rodiče rozvedeni a on žil s matkou
 • absolvoval vojnu v Armádní opeře jako první flétnista
 • v letech 1955-1984 působil v Symfonickém orchestru Československého rozhlasu
 • od 60. let učil na Deylově konzervatoři pro nevidomé a v LŠU ve Voršilské ulici
 • v 80. letech vyráběl a prodával u nás nedostupné flétnové hlavice s otevřenými klapkami
 • od roku 2004 na flétnu nehraje, fotografuje přírodu
 • politicky se nikdy neangažoval

František Malotín se narodil 15. listopadu 1929 v Barchůvku nedaleko Nového Bydžova do rodiny velkostatkáře Bohumila Malotína. Vyrůstal s o dva roky starším bratrem Bohumilem. Po rozvodu rodičů v roce 1931 žili synové s matkou v Novém Bydžově, u otce na statku trávili prázdniny. Po únorovém převratu 1948 komunisté otcův statek znárodnili a připravili ho o živobytí i střechu nad hlavou. František v roce 1949 začal studovat hudební konzervatoř v Praze, obor příčná flétna. Záhy však byla jeho i bratrova studia ohrožena pro jejich „kulacký" původ. Jako syn bývalého velkostatkáře neměli mít na studia nárok. Díky tomu, že prokázali, že rodiče byli rozvedeni a synové žili s matkou, mohli nakonec ve studiích pokračovat. František absolvoval vojnu v Armádní opeře jako první flétnista, poté hrál první flétnu od roku 1955 do roku 1984 v Symfonickém orchestru Československého rozhlasu. Od 60. let působil také pedagogicky, učil na pražské konzervatoři, na Deylově konzervatoři pro nevidomé a v LŠU ve Voršilské ulici, pořádal také kurzy a letní školy hry na flétnu. Byl příznivcem a šiřitelem tzv. francouzského stylu hraní, založeného na přirozeném, pěveckém dýchání a od roku 1971 také propagoval u nás dosud nepoužívané modely příčné flétny s otevřenými klapkami. Kvůli jejich nedostupnosti začal sám vyrábět flétnové hlavice značky Malotín a již v roce 1987 byl tak jedním z prvních podnikatelů u nás. Po revoluci svůj malý podnik prodal, od roku 2004 na flétnu nehraje a věnuje se fotografování přírody. Politicky se nikdy neangažoval. Je ženatý, vychoval dva syny.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
19°C /11°C
Oblačno
20°C /11°C
Oblačno
19°C /10°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace