REKLAMA

Ludmila Zouharová (1946)

 

  • narozena 21. září 1946
  • prarodičům Kasparidesovým v roce 1948 znárodněna továrna v Kolíně
  • rodičům zkonfiskováno hospodářství v Lošanech a rodina vystěhována
  • otec Václav Švéda v odbojové skupině bratří Mašínů
  • otec Václav Švéda 2. května 1955 popraven
  • matka Ludmila Švédová deset let vězněna
  • vězněn děda František, strýcové Vratislav a Zdeněk Švédovi
  • v roce 2018 žila Ludmila Zouharová v Linharticích

Ludmila Zouharová, dívčím příjmením Švédová, se narodila 21. září 1946 rodičům Ludmile a Václavu Švédovým. Za nacistické okupace jejího otce několik let věznili a dědu Josefa Kasparidese málem popravili. V roce 1948 prarodičům Kasparidesovým komunistický režim znárodnil továrnu. V roce 1950 jejím rodičům pro změnu zkonfiskovali hospodářství v Lošanech a rodinu vystěhovali. Otec Václav Švéda se pak stal členem protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. 2. května 1955 byl na Pankráci popraven a urna s jeho popelem zničena. Děda František strávil sedm let ve vězení a strýcové Vratislav a Zdeněk jedenáct let. Všem také zkonfiskovali jejich majetky. Zatkli i matku Ludmilu, které ani neumožnili poslední setkání s manželem. Odsoudili ji k 18 letům vězení. Doma musela zanechat čtyřletého Radslava a sedmiletou Ludmilu. Prošla věznicemi v Pardubicích, Bratislavě a Želiezovcích, kde málem zemřela na silnou úplavici. Vrátila se po deseti letech. Nikdo ji nechtěl zaměstnat, a tak nastoupila jako uklízečka v OP Prostějov. Jak vzpomíná její dcera Ludmila, nejhůře nesla narušení vztahu s dětmi, způsobené dlouholetým odloučením. Z obav o zajištění rodiny musela Ludmila v šestnácti letech odejít z domu a nastoupila jako dělnice v textilní továrně v Moravské Třebové. V této továrně nakonec pracovala bezmála čtyřicet let, až do odchodu do penze. V Moravské Třebové se také v roce 1968 provdala. S manželem měli dvě dcery, ale v roce 1982 se rozvedli. V roce 2018 bydlela v Linharticích.


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Déšť
25°C /16°C
Dešťové přeháňky
22°C /14°C
Oblačno
22°C /14°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace