REKLAMA

Věra Buxbaumová (1931)

 

  • narozena 11. listopadu 1931 ve Šternberku
  • rodina ve Šternberku provozovala koňské řeznictví
  • v říjnu 1938 po Mnichovu rodina opustila Šternberk zabraný Němci
  • otec pamětnice Jakub Konečný zemřel v roce 1949 na následky zranění od sovětského vojáka
  • v roce 1949 rodině znárodnili řeznictví ve Šternberku
  • v roce 1953 se pamětnice provdala za Rudolfa Buxbauma
  • Rudolf Buxbaum prošel za války koncentračními tábory v Terezíně, Osvětimi a Schwarzheide a jako jeden z mála přežil i pochod smrti

Věra Buxbaumová, za svobodna Konečná, se narodila 11. listopadu 1931 ve Šternberku. Její rodiče v tomto převážně německém městě provozovali řeznictví. Krátce po obsazení Sudet nacistickým Německem v říjnu 1938 ale rodina musela město chvatně v noci opustit. Otci totiž hrozilo zatčení. Vrátili se až po bezmála sedmi letech. Jenže v roce 1949 jim řeznictví pro změnu znárodnili komunisté. To už ale nežil otec pamětnice Jakub Konečný. Zemřel na následky zranění po úderu pažbou pušky od sovětského vojáka, kterému odmítl vydat svého koně. V roce 1953 se pamětnice provdala za Rudolfa Buxbauma, který kvůli svému židovskému původu prošel za války koncentračními tábory v Terezíně, Osvětimi a Schwarzheide a jako jeden z mála přežil i pochod smrti vězňů. I jeho rodiče a sourozenci válku v koncentračních táborech přežili, ale mnoho příbuzných nacisté zavraždili. Věra a Rudolf Buxbaumovi spolu žili jedenatřicet let a vychovali syny Jindřicha, Pavla a Rudolfa. Pobyt v koncentračních táborech ale manželovi závažně narušil zdraví a v roce 1984 ve svých devětapadesáti letech zemřel. V roce 2018 bydlela Věra Buxbaumová stále v Nové Hradečné.


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Polojasno
24°C /13°C
Polojasno
27°C /14°C
Polojasno
29°C /15°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace