REKLAMA

František Jursa (1933)

 

  • narodil se 1. května 1933 v Brně do rodiny živnostníka
  • v roce 1956 byl na olympiádě v Melbourne
  • z olympiády museli odjet kvůli nepokojům v Maďarsku
  • stal se zakladatelem slavné brněnské Dukly
  • v roce 1972 se zúčastnil olympiády v Mnichově, kde došlo k atentátu
  • měl problémy s funkcionáři KSČ kvůli emigraci cyklistů
  • dnes je předsedou TJ Dukla Brno

František Jursa se narodil 1. května 1933 v Brně. Jako dítě dostal od rodičů k narozeninám své první kolo, které se mu podařilo při prvním závodě rozbít. Rodiče ho od cyklistiky odrazovali, ale jeho touha byla silnější. V roce 1952 získal první silniční titul. Porazil československého jezdce a vítěze Závodu míru Jana Veselého. O rok později odešel do Prahy, kde se začal připravovat na olympiádu v australském Melbourne. Ve stíhacím závodě družstev dráhařů na čtyři kilometry skončil pátý. Olympiádu museli českoslovenští sportovci nečekaně opustit kvůli pohnutým politickým událostem v Maďarsku. Vedoucí výpravy se obával, že by sportovci mohli emigrovat, a tak se museli rychle sbalit, nasednout na loď a vydali se na cestu domů. Po návratu z olympiády se z aktivního závodníka stal manažer. Dostal nabídku založit armádní cyklistický oddíl v Brně, Dukla Brno, a začal vychovávat budoucí hvězdy československé cyklistiky. Kvůli časté emigraci jeho svěřenců do zahraničí řídil Duklu Brno jen do roku 1963, kdy musel skončit. Komunističtí funkcionáři mu vytýkali špatnou politicko-výchovnou práci. Poté v oddíle zůstal jako trenér. Dnes je předsedou TJ Dukla Brno. Žije v Brně-Husovicích se svou dcerou.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Polojasno
24°C /13°C
Polojasno
27°C /14°C
Polojasno
29°C /15°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace