REKLAMA

Jaroslava Hynková (1935)

 

  • narozena 26. července 1935 v obci Radim v okrese Chrudim
  • v lednu 1946 se rodina přestěhovala do bývalé německé obce Horní Lipka
  • v Horní Lipce rodina zažila správního komisaře Vladimíra Rozinku, nechvalně proslulého násilnostmi vůči německému obyvatelstvu
  • vzpomínky na těžké začátky v JZD Horní Lipka
  • v roce 2018 žila pamětnice v Letohradu

Jaroslava Hynková, dívčím příjmením Mlynářová, se narodila 26. července 1935 v obci Radim v okrese Chrudim. Tak jako tisíce jiných se její rodina po válce přestěhovala za lepší budoucností z vnitrozemí do pohraničí, kde osídlili vyprázdněný dům po odsunu Němců. Našli si hospodářství v obci Horní Lipka nedaleko Králíků. Život v podhůří Králického Sněžníku se ale změnil v noční můru. Obec tehdy ještě ovládal komisař Vladimír Rozinek, za jehož působení docházelo k násilnostem, a dokonce k sedminásobné vraždě místních Němců. Když se situace uklidnila a rodina po značném úsilí rozjela své nové hospodářství, přišli o něj během komunistickým režimem řízené kolektivizace venkova. Několik let pak živořili, protože za těžkou práci v místním jednotném zemědělském družstvu dostali jen minimální mzdu a živil je hlavně jejich záhumenek. V patnácti letech se Jaroslava přestěhovala do Letohradu, kde nastoupila jako dělnice v textilní továrně Orban (později Perla). V této továrně pracovala až do odchodu do penze. V roce 1952 se provdala za Václava Hynka, s nímž měla ještě ten rok dceru Jaroslavu a v následujících čtyřech letech další dvě dcery – Venuši a Miluši. V Letohradu žila i v roce 2018.


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Polojasno
24°C /13°C
Polojasno
27°C /14°C
Polojasno
29°C /15°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace