REKLAMA

Hubert Babor (1943)

 

  • narozen 11. srpna 1943 v Oberkirchenu v Německu
  • jeho otec byl totálně nasazený v Německu a oženil se tam
  • v roce 1947 rodina přesídlila do Čech do západní části Šumavy
  • zažil poválečnou vylidněnou Šumavu i likvidaci šumavských vesnic a samot
  • byl svědkem budování železné opony a vojenského újezdu Dobrá Voda
  • jako lesník, zaměstnaný u Vojenských lesů, se mohl pohybovat v zakázaném hraničním pásmu
  • od roku 2005 je v penzi, žije v Hartmanicích

Hubert Babor se narodil 11. srpna 1943 v Oberkirchenu u Hannoveru. Jeho otec, Čech, byl v Německu na nucených pracích a seznámil se tam se svou budoucí manželkou, která byla německé národnosti. Rodina se v roce 1947 přestěhovala do Československa na Šumavu. Dětství prožil v poválečném pohraničí, které po vysídlení Němců čekaly velké změny. Jako dítě byl svědkem zániku staré Šumavy, likvidace opuštěných vesnic a samot. V 50. letech zažil budování železné opony a vznik vojenského újezdu Dobrá Voda. Vojenský újezd i uzavření pohraničního pásma citelným způsobem ovlivnily život obyvatel v blízkosti hranice. Vyučil se lesníkem a začal pracovat ve Vojenských lesích, které byly součástí vojenského újezdu. Kromě nejranějšího dětství prožil celý život v pohraniční oblasti Šumavy a díky svému největšímu koníčku, fotografování, zachytil nejen šumavskou přírodu, ale i život v blízkosti železné opony. Má dvě dcery a jednoho syna, který pokračuje v rodinné tradici a je šumavským hajným. Od roku 2005 je v penzi, žije s partnerkou v Hartmanicích.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Oblačno
3°C /-1°C
Déšť
6°C /1°C
Déšť
9°C /5°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace