REKLAMA

Ivan Staněk (1954)

 

  • narozen 18. května 1954 v Praze
  • od roku 1967 žil v Plzni v rodině malíře Stanislava Staňka
  • v roce 1982 začíná uvažovat o emigraci
  • v roce 1983 odjel s manželkou, synem a přáteli do Jugoslávie
  • neúspěšný pokus překročit hranice do Rakouska legálně se zakoupeným vízem
  • ujel policejní eskortě na maďarské hranice
  • v noci ze 14. na 15. července projel speciálně upraveným vozem hranice do Rakouska
  • po týdnu v uprchlickém táboře Traiskirchen a několika měsících čekání odletěl do USA
  • získal politický azyl a stal se úspěšným designérem

Ivan Staněk se narodil 18. května 1954 v pražském Podolí do umělecké rodiny - maminka byla designérkou tehdejšího Centrotexu, tatínek Stanislav Staněk byl malíř. Také Ivan se chtěl vydat na uměleckou dráhu, tehdejší komise, která rozhodovala o registraci u Českého fondu výtvarných umění, mu ale činnost ve svobodném povolání neumožnila. A tak se zrodila myšlenka na emigraci. Společně s manželkou a synem, přáteli a jejich dcerou odjeli v roce 1983 jedním vozem na dovolenou do Jugoslávie. Na cestu dostali pouze šedivé pasy, se kterými směli jet jen přes socialistické země. Přes Slovensko a Maďarsko přijeli do bývalé Jugoslávie, odkud se chtěli dostat do Rakouska. K cestě za svobodou jim dvakrát pomohl Mercedes 220, poprvé při úprku před jugoslávskou policií, podruhé to byla speciálně upravená zahrádka, ve které byly nejen zavařené peníze, ale po malé úpravě sloužila jako beranidlo při podjezdu nebo proražení závory. O půlnoci, bez zapnutých světel a v mlze sjížděl Ivan Staněk opatrně k hraničnímu přejezdu. Plán se zdařil, létaly jiskry, závora byla ohnutá, ale vůz zůstal neporušen. Po průjezdu hranicemi požádala skupina o politický azyl. Z Rakouska odletěli do USA, kde se stal Ivan Staněk úspěšným designérem.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Polojasno
15°C /4°C
Polojasno
18°C /5°C
Polojasno
20°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace