REKLAMA

Josef Dufek (1929)

 

  • narodil se 7. ledna 1929 v Boleradicích u Hustopečí
  • roku 1946 nastoupil na zemědělskou školu do Valtic
  • v roce 1949 převáděl osoby přes hranice do Rakouska
  • 22. září 1949 byl zatčen a osmnáct měsíců strávil ve vyšetřovací vazbě v Brně
  • 1. března 1951 byl odsouzen za velezradu a odvezen do Dolu Antonín ve Zbýšově
  • roku 1953 nastoupil k PTP, do dolů na Kladensku
  • v roce 1958 se oženil s Hedvikou Horákovou z Boleradic
  • v lednu 1962 byl uvězněn kvůli odmítání vstupu do JZD
  • roku 2013 převzal od ministra obrany Vlastimila Picka osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu

Josef Dufek se narodil 7. ledna 1929 v Boleradicích u Hustopeče. Vyrůstal v rodině zemědělce, po absolvování obecné a měšťanské školy nastoupil na vinařskou školu do Valtic. Znalost prostředí blízko státních hranic ho přivedla k ilegální činnosti. Převáděl lidi prchající z Československa přes hranice do Rakouska. Dne 22. září 1949 byl uvězněn a rok a půl strávil ve vyšetřovací vazbě v Brně. S ohledem na věk byl odsouzen za velezradu na čtyři roky, trest si odpykal v Dole Antonín ve Zbýšově. Jako politický vězeň byl odveden na vojnu k PTP a nastoupil do dolů na Kladensku. Po návratu domů se oženil s Hedvikou Horákovou, se kterou později vychoval dvě děti. Protože nechtěl vstoupit do JZD, byl znovu vězněn. Ve vězení u Mladé Boleslavi strávil pět měsíců v komandu s tvrdým režimem. V roce 2013 převzal od ministra obrany Vlastimila Picka osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Dešťové přeháňky
18°C /12°C
Dešťové přeháňky
15°C /9°C
Dešťové přeháňky
18°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace