REKLAMA

Přemysl Hořejší (1935)

 

  • narozen 1935 v Chlumu u Křemže
  • zootechnik, zemědělec
  • jezdec, trenér a chovatel koní
  • roku 1949 zabaven rodinný statek v Chlumu, rodiče kulaci, otec ve vězení
  • problémy se studiem
  • po roce 1968 zákaz učení a práce s mládeží
  • kopáč, odečítač vodoměrů
  • později opět zemědělec, chovatel koní a zootechnik

Přemysl Hořejší se narodil roku 1935 na rodinném statku v Chlumu u Křemže. Kvůli matčině německému jménu musel chodit do německé školy. Za války zažil 15. březen 1939, kdy u nich přespávali němečtí vojáci a jejich koně. Otcův plán odstěhovat se a hospodařit v Argentině nakonec nevyšel, a tak hospodařili na rodinném statku do roku 1949, kdy byli Přemyslovi rodiče označeni za kulaky, statek jim byl zabaven a otec odveden do vězení. Jako syn kulaka měl Přemysl velké problémy se studiem. Nakonec se mu ovšem podařilo externě vystudovat zemědělský obor a pracoval jako zootechnik, jezdec, trenér a chovatel koní a také vyučoval zemědělskou praxi na několika školách. Po roce 1968 přišel o zaměstnání, pracoval jako kopáč, odečítal vodoměry a věnoval se koním. O rodinný statek se po roce 1989 soudil devět let. Ač dodnes není restituce zcela vyrovnána, nakonec se na statek odstěhoval a hospodaří zde dodnes.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Dešťové přeháňky
18°C /12°C
Dešťové přeháňky
15°C /9°C
Dešťové přeháňky
18°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace