REKLAMA

Antonie Fryštacká (1924)

 

  • narozena 30. října 1924 ve Vacenovicích u Kyjova
  • 1930 nastoupila do obecné školy v rodné obci
  • 1938 začala pracovat v lesní školce ve Vacenovicích
  • 1944 měla jít na nucené práce do Německa, odchodu unikla získáním práce na statku u zámku v Miloticích
  • 1946 se provdala za Jana Fryštackého
  • po válce s manželem hospodařili na polích, která dostali darem za pomoc rodině generála Antonína Hasaly
  • 1958 podepsala vstup do JZD
  • 1989 se zúčastnila slavnostní mše svaté ke svatořečení Anežky České v Praze

Antonie Fryštacká se narodila 30. října 1924 ve Vacenovicích u Kyjova. Dětství prožila obklopena prací na poli, ale i laskavostí prarodičů. V roce 1930 nastoupila do obecné školy v rodné obci. Po jejím absolvování začala pracovat v lesní školce ve Vacenovicích. Válku vnímala skrze omezení, která do obce přicházela. V roce 1944 měla být odvedena na nucené práce do Německa. Mamince se podařilo její transport oddálit a nakonec jí místo odchodu vyřídila práci na statku v Miloticích. Poslední rok války tedy strávila v blízkosti hraběcí rodiny na zámku v Miloticích. Tam se seznámila s manželem Janem, který jako tesař pracoval v koncentračním táboře ve Svatobořicích-Mistříně. Tam pomáhal manželce a dcerám generála Antonína Hasaly, se kterými po válce navázal přátelské vztahy. V květnu 1946 se Antonie provdala a začala s manželem hospodařit na polích, která získali darem za pomoc generálově rodině. Manželům se narodily tři děti. V roce 1958 musela pamětnice podepsat vstup do JZD. Sametovou revoluci přivítala s nadšením, účastnila se slavnostní mše svaté ke svatořečení Anežky České v Praze. Po revoluci cestovala po poutních místech Evropy.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Dešťové přeháňky
18°C /12°C
Dešťové přeháňky
15°C /9°C
Dešťové přeháňky
18°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace