REKLAMA

Stanislav Pazderka (1932)

 

  • narozen 6. listopadu 1932 v Bořeticích na jižní Moravě
  • v Bořeticích rodina vlastnila hospodářství se šesti hektary polností a půl hektarem vinic
  • perzekuce rodina za kolektivizace
  • Stanislav Pazderka strávil 26 měsíců v PTP
  • otec Jan Pazderka půl roku vězněn
  • bratr Josef Pazderka v řádu Tovaryšstva Ježíšova
  • bratr Josef Pazderka se v Londýně věnoval československým emigrantům žijícím ve Velké Británii
  • od roku 1970 žije pamětník v Olomouci

Stanislav Pazderka se narodil 6. listopadu 1932 v Bořeticích na jižní Moravě, kde rodina vlastnila hospodářství se šesti hektary polností a půl hektarem vinic. Jeho rodiče nepatřili mezi příznivce komunistické strany, a tak po únoru 1948 nechodili k zmanipulovaným volbám. Otec také odmítl podepsat Stockholmskou výzvu a vzdát se rodinného majetku a vstoupit do JZD. Nasadili jim proto vysoké dodávky zemědělských komodit a syna poslali do PTP. Stanislav Pazderka v nich strávil 26 měsíců. V roce 1956 otce odsoudili na dvakrát tři měsíce vězení a rodina pak v bezvýchodné situaci v roce 1959 do JZD vstoupila. Pamětníkův o dva roky starší bratr Josef v roce 1968 odešel do Rakouska, kdy byl po studiu v řádu Tovaryšstva Ježíšova vysvěcen na kněze. Následně odešel do Londýna, kde se věnoval československým emigrantům žijícím ve Velké Británii. Do Československa se vrátil až po pádu komunismu. Po vstupu rodiny do JZD pracoval Stanislav Pazderka ve státním statku. V letech 1957 až 1961 dálkově vystudoval střední zemědělskou školu a od roku 1976 až do odchodu do penze pracoval v Sempře Olomouc. V roce 1962 se oženil s Helenou Bocvanovou, s níž měl pak syny Petra a Pavla. Od roku 1970 žije rodina v Olomouci.


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Dešťové přeháňky
18°C /12°C
Dešťové přeháňky
15°C /9°C
Dešťové přeháňky
18°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace