REKLAMA

František Brabenec (1949)

 

  • narozen 10. října 1949 v Plzni
  • vyrůstání v ulici Na Vršíčkách v Plzni
  • vzpomínky na maminku Miladu Brabencovou, rozenou Fuchsovou
  • znárodnění rodinného obchodu a perzekuce rodiny komunisty v roce 1953
  • práce zásobovače ve Stavoprojektu – státním stavebním podniku Plzeň 1971–1992
  • obtíže spojené s cestováním do zahraničí v 70. a 80. letech

František Brabenec se narodil 10. října 1949 v Plzni. Komunisté nejprve připravili rodinu po únorovém převratu o dva obchody s módním a koženým zbožím. Tatínek František Brabenec starší musel nastoupit do dělnického zaměstnání. V roce 1953 posloužily plzeňské nepokoje proti měnové reformě jako záminka k další perzekuci rodiny. Tatínek strávil měsíc ve vyšetřovací vazbě a úřady plánovaly vystěhovat rodinu na Broumovsko. Nakonec se podařilo vyjednat zmírnění postihu. Františkova maminka Milada Brabencová, rozená Fuchsová, onemocněla v roce 1952 dětskou obrnou. Pohybovala se jen s obtížemi a následky onemocnění trpěla až do smrti. Musela se se synem vystěhovat z bytu. Bydleli v bytovém domě, který postavil Františkův dědeček, v malém bytě 2+1 spolu s prarodiči a jedním nájemníkem. Tatínek dostal asi na rok zákaz pobytu v Plzni a dojížděl do práce a za rodinou z Březiny u Rokycan. František odmaturoval na Střední všeobecně vzdělávací škole Julia Fučíka na náměstí Odborářů, dnešním Mikulášském náměstí. Nedokončil studia medicíny, doplnil si vzdělání ekonomickou nástavbou a v roce 1971 nastoupil do Státní banky československé. Po třech letech přešel do Stavoprojektu, stavebního podniku města Plzně. Měl na starosti zásobování stavebních akcí, což v období 70. a 80. let, kdy vládl všeobecný materiální nedostatek, nebylo jednoduché. Úspěch spočíval ve vytrvalosti, známostech a „pozornostech“. Nechtěl vstoupit do komunistické strany, a tak nemohl zastávat vedoucí místa. František s rodiči a později s manželkou a dvěma syny rád cestoval. Nejčastěji jezdili za příbuznými do západního Německa nebo do Jugoslávie. Vzpomíná na dnes neuvěřitelné komplikace s vycestováním za hranice. Pád režimu s nadšením uvítal a prezidenta Václava Havla vnímal s úctou a obdivem. Po likvidaci stavebního podniku v roce 1992 si zařídil malý obchod s cukrovinkami na plzeňském náměstí Republiky.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Dešťové přeháňky
18°C /12°C
Dešťové přeháňky
15°C /9°C
Dešťové přeháňky
18°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace