REKLAMA

Stanislav Češka (1932)

 

  • narozen 29. května 1932 v Lišově u Českých Budějovic
  • roku 1949 zabavena truhlářská dílna jeho otce
  • v roce 1951 nastoupil na stavbu v rámci 77 tisíc lidí do výroby
  • roku 1951 narukoval k PTP
  • službu u PTP skončil roku 1954
  • v roce 1967 neúspěšně plánoval emigraci přes tehdejší Jugoslávii
  • v roce 1985 přes Jugoslávii emigrovala pamětníkova dcera

Stanislav Češka se narodil 29. května 1932 v Lišově nedaleko Českých Budějovic. Jeho otec provozoval malou truhlářskou dílnu, která mu byla po roce 1948 znárodněna. Stanislavovi bylo z kádrových důvodů znemožněno studovat vysokou školu. Nastoupil tedy do práce a brzy byl povolán na vojnu. Nastoupil k Pomocně technickým praporům (PTP), kde strávil přes dva roky. Po návratu se věnoval závodně sportu a našel si práci v podniku Fruta. Po sametové revoluci byl zvolen v podniku ředitelem. Po roce 1989 dostal možnost přečíst si svazek, který na něj vedla StB. Z archivnní dokumentace se dozvěděl o mnoha lidech z okolí, kteří ho udávali na StB. Nejbolestivěji vnímal poznání, že jej měl udávat nejbližší kamarád.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Dešťové přeháňky
18°C /12°C
Dešťové přeháňky
15°C /9°C
Dešťové přeháňky
18°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace