REKLAMA

Josef Stanko (1926)

 

  • narozen 7. srpna 1926 v Prešově
  • vyrůstal v bídě, od dětství tvrdě pracoval
  • absolvoval měšťanskou školu a učitelský ústav
  • v letech 1946–48 studoval vojenskou školu v Hranicích na Moravě
  • prošel řadou útvarů, působil i jako vojenský instruktor
  • v letech 1951–54 studoval na vojenské akademii
  • v roce 1953 vstoupil do Komunistické strany Československa
  • působil v generálním štábu ČSLA, dosáhl hodnosti plukovníka
  • při prověrkách v roce 1970 byl z armády i ze strany vyloučen

Josef Stanko se narodil 7. srpna 1926 v Prešově. Jako páté dítě posluhovačky a kočího na velkostatku vyrůstal v bídě, od dětství musel tvrdě pracovat. Když jeho otec onemocněl tuberkulózou kostí, musel zastat i jeho povinnosti: svážel obilí, oral a staral se o koně. Krátce se učil zámečníkem a automechanikem, poté absolvoval měšťanskou školu a v učitelském ústavu se připravoval na kariéru pedagoga. Po maturitě v roce 1946 se ale rozhodl pro vojenskou kariéru a dále se vzdělával ve vojenské škole v Hranicích na Moravě. Prošel řadou útvarů, působil i jako vojenský instruktor, v letech 1951-54 studoval na vojenské akademii. Vstoupil do Komunistické strany Československa, působil v generálním štábu ČSLA v Praze a dosáhl hodnosti plukovníka. Protože nesouhlasil s postupem států Varšavské smlouvy v srpnu 1968, byl z armády i ze strany vyloučen. Až do důchodu pracoval jako bezpečnostní technik v národním podniku Inženýrské a průmyslové stavby. V roce 1951 se oženil, je otcem tří dětí.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Dešťové přeháňky
18°C /12°C
Dešťové přeháňky
15°C /9°C
Dešťové přeháňky
18°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace