REKLAMA

Drahomíra Šinoglová (1951)

 

  • narodila se ve Stošíkovicích na Znojemsku 27. července 1951
  • v roce 1970 vzbudila zájem StB, když i se svým manželem dala najevo svůj postoj k režimu tím, že šla při volbách za plentu
  • v roce 1977 se oba zapojili do rozšiřování zakázaných textů z edice Petlice
  • v roce 1980 ji odsoudili za přípravu trestného činu pobuřování na rok vězení nepodmíněně
  • v březnu 1982 byla zatčena, z náruče jí tehdy vytrhli půlročního, stále ještě kojeného syna
  • její příběh obletěl zahraniční sdělovací prostředky
  • po měsíci vězení jí na základě vlny občanské nevole v Československu i zahraničí prezident Gustáv Husák udělil milost
  • od roku 1977 do roku 1989 čelila spolu se svou rodinou vytrvalému nátlaku ze strany StB
  • v roce 2012 získala ocenění za třetí odboj a dodnes žije na Znojemsku

Drahomíra Šinoglová se narodila 27. července 1951 ve Stošíkovicích na Znojemsku do dělnické rodiny. Její otec byl členem komunistické strany a i přes nesouhlas s praktikami režimu hájil komunistické myšlenky a věřil v jejich budoucí uskutečnění. Pamětnice už od mládí odmítala sklonit hlavu a podvolit se atmosféře strachu a nesvobody, kterou totalitní režim ve společnosti vytvářel. Se svým manželem Janem se později zapojila do rozmnožování a šíření textů tehdejší zakázané literatury z edice Petlice. Za přípravu trestného činu pobuřování ji na základě nepřímých důkazů soud poslal na rok do vězení nepodmíněně. Při zatýkání jí z náručí vytrhli půlročního, tehdy ještě kojeného syna. O jejím příběhu informovaly zahraniční sdělovací prostředky. Drahomíra Šinoglová se stala jediným politickým vězněm Husákovy éry, kterému někdejší prezident udělil milost. Od roku 1977 do roku 1989 čelila ona i její rodina vytrvalému nátlaku ze strany StB.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace