REKLAMA

Jan Pavelka (1947)

 

  • narozen v roce 1947 v Brně
  • vyrůstal ve Svitavách
  • v roce 1965 maturoval na gymnáziu v Litomyšli
  • v roce 1966 ho na druhý pokus přijali ke studiu psychologie na Karlově univerzitě v Praze
  • po srpnu 1968 ho ze studií vyloučili, několikrát byl hospitalizován na psychiatrii kvůli pokusům o sebevraždu a problémům s alkoholem
  • v 70. letech se setkal s evangelickým farářem Svatoplukem Karáskem a světem undergroundu
  • v roce 1977 podepsal Chartu 77 a o rok později se stal členem VONS, následovalo sledování StB
  • v roce 1980 byl spolu s manželkou a synem v rámci akce Asanace vyhoštěn z republiky
  • žil v USA
  • v roce 2011 se vrátil do České republiky, USA pravidelně navštěvuje

Jan Pavelka se narodil 24. července 1947 v Brně. Vyrůstal ve Svitavách. Odmala se vymezoval vůči autoritám a byl velmi vnímavý. Pro neslučitelnost s kolektivem jej vyloučili už z mateřské školy. V roce 1965 odmaturoval a o rok později pokračoval ve studiu psychologie na Karlově univerzitě v Praze. Po vstupu spojeneckých vojsk na území Československa a dalším politickém vývoj ztratil Jan veškerou životní perspektivu v totalitní zemi. Ze studií ho po čase vyloučili. Posléze byl opakovaně hospitalizován na psychiatrii kvůli pokusům o sebevraždu i problémům s alkoholem. V 70. letech ovlivnilo Jana po mnoha stránkách setkání s evangelickým knězem Svatoplukem Karáskem. Po podpisu Charty 77 a vstupu do Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných jej začala sledovat StB. Režim nakonec Jana s manželkou a synem v roce 1980 vyhostil z republiky v rámci akce Asanace. Manželé Pavelkovi se usadili v New Yorku a svůj dům nechali otevřený i pro další české emigranty. Od roku 2011 žije Jan v České republice, USA pravidelně navštěvuje.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
18°C /7°C
Polojasno
17°C /6°C
Dešťové přeháňky
9°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace