REKLAMA

Věra Burešová (1924)

 

 • narodila se 5. února 1924 v Lounech
 • v letech 1930–1938 žila na Slovensku, kde její otec pracoval v bance
 • od roku 1938 žila u babičky v Lochenicích u Hradce Králové, od roku 1940 v Lounech
 • v roce 1943 maturovala na gymnáziu v Lounech
 • maminka před úřady tajila své poloviční židovství a měla strach z transportu
 • vyhnula se totálnímu nasazení, pracovala v Lounech v lékárně
 • v roce 1944 připravovala lékárničky pro partyzány, kteří se ukrývali před gestapem
 • vzpomíná na Karla Eiserta, který pomáhal partyzánům a rodinám postiženým nacismem
 • v roce 1948 absolvovala přírodovědeckou fakultu, obor farmacie
 • pracovala jako lékárnice, v letech 1983–1993 vedla ústavní lékárnu v pražské vinohradské nemocnici
 • v 60. letech se svým manželem a dětmi absolvovala pracovní pobyty v Belgii a Řecku

Věra Burešová, za svobodna Mušková, se narodila 5. února 1924 v Lounech. Otec Karel Muška v roce 1930 rodinu přestěhoval na východní Slovensko, kde v Michalovcích a poté ve Zvolenu pracoval jako ředitel banky. Pamětnice i její sestra Hana navštěvovaly slovenské školy. V září 1938 v době mobilizace a vzniku slovenské autonomní vlády otec rodinu přesunul k babičce do Lochenic u Hradce Králové, kde Věra Burešová pokračovala ve studiích na gymnáziu. Po otcově definitivním návratu ze Slovenska v roce 1940 se Muškovi přestěhovali zpět do Loun. Maminka celou válku trpěla strachem z protižidovských represí, neboť před úřady tajila své poloviční židovství. V květnu 1943 pamětnice maturovala na lounském gymnáziu, odkud byli chlapci před maturitou odvezeni na nucené práce do Severočeských uhelných dolů, ona se pak vyhnula totálnímu nasazení díky tomu, že jako aspirantka farmaceutických studií nastoupila na praxi do lounské lékárny. V roce 1944 byla požádána o přípravu lékárničky pro gestapem hledané partyzány, kteří byli v říjnu 1944 vysazeni poblíž Loun pod vedením Vasila Kiše. V této souvislosti vzpomíná na lounského hrdinu Karla Eiserta, který pomáhal nejen partyzánům, ale po celou válku také rodinám, jejichž muže zatklo či popravilo gestapo. V roce 1948 Věra Burešová absolvovala přírodovědeckou fakultu, obor farmacie. Pracovala jako lékárnice, v letech 1983-1993 vedla ústavní lékárnu ve vinohradské nemocnici. Se svým manželem, obchodním zástupcem československých podniků, absolvovala dva zahraniční pobyty, v letech 1960 a 1961 v Belgii a v letech 1968 a 1969 v Řecku. Vychovala dvě děti.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Oblačno
2°C /-2°C
Sněhové přeháňky
0°C /-3°C
Sněhové přeháňky
-1°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace