REKLAMA

Olga Horníčková Nováková (1922)

 

  • 22. září 1922 narozena ve Varšavě
  • duben 1939 rodina odchází do exilu do Francie, následně utíká do Anglie
  • červen 1942 v Oxfordu dvojí svatba obou sester, berou si vojáky sloužící u RAF, oba jsou z Moravy
  • 1947 Olžin manžel Miloš s rodinou odjel pracovně do Bruselu
  • listopad 1949 emigrovali do Montrealu v Kanadě
  • 1977 byla Olze po 30 letech povolena cesta za rodinou do Prahy

Olga Horníčková Nováková se narodila 22. září 1922 ve Varšavě, kde její otec pracoval na československém velvyslanectví. Dětství strávila v Polsku. Po Mnichovu musela rodina složitě emigrovat, nejprve do Francie, potom do Anglie. Olga v Oxfordu vystudovala francouzštinu, její sestra Vlasta angličtinu. Po válce žila rodina krátce v Praze, potom se Novákovi pracovně dostali do Belgie a po únoru 1948 emigrovali do Kanady. Česká část rodiny byla komunistickým režimem krutě pronásledována. Olga směla poprvé přijet do Prahy navštívit rodinu po 30 letech, v roce 1977.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Sněhové přeháňky
-2°C /-5°C
Zataženo
0°C /-3°C
Polojasno
2°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace