REKLAMA

Olga Čiperová (1926)

 

  • narodila se 1. ledna 1926 v Manětíně
  • její teta byla popravena za heydrichiády
  • osmiměsíční sestřenici odvezli Němci neznámo kam
  • na konci války pomáhala Američanům vést improvizované zdravotní středisko v Manětíně
  • zažila posun demarkační linie a výměnu amerických vojáků za ruské
  • za komunismu perzekvována kvůli švagrovi, který odešel do USA
  • v roce 2013 žila v Plzni

Olga Čiperová se narodila 1. ledna 1926 v Manětíně. Pamatuje si na vyhlášení mobilizace i začátek druhé světové války. Z Manětína postupně mizeli Židé, rodiny pamětnice se ale válka dotkla hlavně po atentátu na Heydricha v roce 1942. Gestapo postupně zatklo celou rodinu její tety, jejíž manžel rozmnožoval ve své tiskárně zašifrované zprávy. Zbyla po nich ani ne roční holčička, kterou si Němci odvezli neznámo kam, a balíček zkrvavených věcí tety Kristy, který Olga Čiperová spolu se sestřenicí vyfasovala v Petschkově paláci v Praze. Na konci války pamětnice pracovala jako vedoucí improvizovaného zdravotnického zařízení v Manětíně, kde se snažili zachránit podvyživené uprchlíky z koncentračního tábora. Měla zkušenosti s americkými vojáky, kteří Manětín osvobodili, i s těmi ruskými, kteří je po posunutí demarkační linie vystřídali. Před jejíma očima zastřelili zraněného, který při snaze ochránit svoji maminku před rabujícími vojáky utrpěl průstřel obou nohou a v péči pamětnice čekal na převoz do nemocnice v Plzni. Olga Čiperová s rodinou byla perzekvována i za komunismu, kvůli švagrovi, který emigroval do Spojených států amerických. Byli i s manželem vyhozeni ze zaměstnání a měli špatné kádrové posudky. V roce 2013 žila Olga Čiperová v Plzni.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Déšť
9°C /4°C
Oblačno
8°C /-1°C
Oblačno
10°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace