REKLAMA

Zora Čapková (1938)

 

  • narozena 16. dubna 1938 v Olomouci jako druhé ze tří dětí
  • vystudovala FF UP v Olomouci a v letech 1965–1970 zde vyučovala na Gymnáziu Jiřího z Poděbrad
  • po roce 1968 byla na gymnáziu pravidelně předvolávána a šikanována komunistickou stranou
  • v roce 1970 musela na základě udavačského dopisu od žákyně odejít do družiny
  • v té době byla členkou kabinetu při ONV pro výchovu romských dětí, organizovala 1. romský tábor v ČSR
  • v roce 1974 donucena k odchodu do Prahy, azyl v ÚDPM JF
  • v 70., 80. a 90. letech organizovala semináře filmových klubů po celé republice

 

Zora Čapková se narodila 16. dubna 1938 v Olomouci a společně se dvěma bratry vyrůstala nedaleko, v malém městě Konice. Vystudovala FF UP v Olomouci, kde poté začala učit na Gymnáziu Jiřího z Poděbrad. V roce 1968 téměř bezprostředně po okupaci ovšem začala mít problémy kvůli nesouhlasu s režimem a své upřímné povaze, byla pronásledována a šikanována za každý svůj pracovní krok. V roce 1970 byla na základě udavačského dopisu od žákyně přeložena do družiny jako vychovatelka. V těchto letech se z vlastní iniciativy stala členkou kabinetu při okresním národním výboru pro výchovu romských dětí, organizovala pěvecké kroužky a později také 1. romský tábor v ČSR. V roce 1974 byla donucena k odchodu do Prahy, kde však díky vstřícné ředitelce Jarmile Cholinské našla azyl v Ústředním domě pionýrů a mládeže Julia Fučíka v Grébovce. Tam také naplno objevila svůj organizační talent a spojila celý budoucí život s filmovými festivaly.

 

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Déšť
9°C /4°C
Oblačno
8°C /-1°C
Oblačno
10°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace