REKLAMA

Jenovefa Poňuchálková (1924)

 

  • narozena 30. prosince 1924
  • v roce 1930 začala chodit do obecné školy v Prušánkách
  • v roce 1942 byla v Praze v době atentátu na Reinharda Heydricha
  • v roce 1945 byla přímým svědkem přechodu fronty bratislavsko-brněnské operace
  • v roce 1953 byli s manželem přinuceni vstoupit do JZD
  • v roce 1980 odešla do důchodu

Jenovefa Poňuchálková se narodila 30. prosince 1924 jako Bušková v Prušánkách na Hodonínsku. V době první republiky chodila na obecnou školu a poté pracovala doma v hospodářství. V době atentátu na Reinharda Heydricha pobývala v Praze. Na jaře 1945 se stala přímým svědkem přechodu fronty bratislavsko-brněnské operace, ruští vojáci bydleli u lidí v obci. Lidé se schovávali v Nechorách, v areálu vinných sklepů. Na podzim po válce se provdala za Karla Poňuchálka. S manželem nelibě sledovali vzestup komunistické strany v obci a jako zemědělci byli podrobeni nátlaku ke vstupu do JZD (Jednotného zemědělského družstva). Do družstva pamětnice vstoupila v roce 1953 a setrvala v něm až do svého odchodu do důchodu v roce 1980. Žije v Prušánkách.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Zataženo
0°C /-3°C
Oblačno
2°C /-3°C
Oblačno
1°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace