REKLAMA

Jana Vydrová (1939)

 

 • narozena 6. října 1939 v Praze do rodiny Gustava a Miroslavy Schmausových
 • jejím pradědečkem byl významný vynálezce František Křižík, otec byl violoncellista
 • v roce 1939 koupil Gustav Schmaus od židovského podnikatele továrnu v Plzni
 • rodina prožila válku v Bechyni v rodinné vile
 • v květnu 1945 se přestěhovali do Plzně, kde prožívali osvobození americkými vojáky
 • v roce 1948 komunisté zestátnili otcův podnik a zabavili rodinný majetek
 • otce přijali do Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK
 • maminku vyhodili z práce kvůli buržoaznímu původu, našla práci řidičky při OÚNZ
 • Jana vystudovala obor mezinárodní ekonomické vztahy na střední škole
 • pracovala v podniku Metalimex, vyhodili ji kvůli buržoaznímu původu
 • v roce 1964 se svým snoubencem Otakarem Vydrou emigrovala do USA
 • žila v Chicagu a státě Washington, pracovala jako sekretářka, tenisová koučka a realitní makléřka
 • od roku 2017 žije v Bechyni

Jana Vydrová, za svobodna Schmausová, se narodila 6. října 1939 v Praze. Má o rok a půl starší sestru Helenu. Janiným pradědečkem byl významný vynálezce František Křižík, který zemřel, když jí byly dva roky. Otec Gustav Schmaus vystudoval hudební konzervatoř, maminka pocházela z podnikatelské rodiny, hrála tenis a jezdila na koni. V roce 1939 koupil Gustav Schmaus s kolegou od židovského podnikatele továrnu v Plzni. Rodina se v téže době přestěhovala do Bechyně, kde v rodinné vile v relativním klidu prožila celou válku. V květnu 1945 se přestěhovali do Plzně, kde prožívali osvobození americkými vojáky, s některými rodina navázala celoživotní přátelství. V roce 1948 komunisté zestátnili otcův podnik a zabavili rodinný majetek. Rodina se přestěhovala do Prahy. Gustav Schmaus se vrátil k hudbě, hrál na violoncello v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK. Maminka se zaučila jako účetní, ale po roce ji vyhodili kvůli buržoaznímu původu. Pracovala pak jako pohotovostní řidička při OÚNZ v Praze. Jana Vydrová se dostala na odbornou školu s maturitou, obor mezinárodní ekonomické vztahy. Po maturitě pracovala v obchodním oddělení společnosti Metalimex, ale po čtyřech letech ji vyhodili kvůli zjištění, že její otec není jen hudebník, ale také bývalý továrník. V roce 1964 Jana se svým snoubencem Otakarem Vydrou emigrovala, když se jim podařilo zakoupit zájezd do SSSR s výletem do Helsinek, odkud pokračovali do Švédska a poté do USA. V Americe žila v Chicagu a státě Washington, pracovala jako sekretářka, tenisová koučka a realitní makléřka. Vychovala dvě děti. V roce 1985 se rozvedla, od roku 2000, kdy odešla do penze, se vracela do České republiky, od roku 2017 žije v Bechyni.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Déšť
9°C /4°C
Oblačno
8°C /-1°C
Oblačno
10°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace