REKLAMA

Jiří Nevyhoštěný (1947)

 

  • narozen 20. září 1947 v Lesné pod Polštýnem
  • dětství prožil v Novém Boru
  • absolvoval učiliště Správy spojů v Ústí nad Labem
  • v roce 1966 narukoval k jednotce zvláštního určení První
  • výsadkové roty hloubkového průzkumu v Luštěnicích u Mladé Boleslavi
  • působil jako výsadkář a radista
  • prožil zde bojovou pohotovost při okupování republiky v srpnu 1968

Jiří Nevyhoštěný se narodil 20. září 1947 v Lesné pod Polštýnem do rodiny finančního strážce. V roce 1951 se rodina přestěhovala do Nového Boru, kde otec dostal práci na finančním úřadě. Za měnové reformy v roce 1953 přišli o úspory, při kolektivizaci otec odmítl agitovat po vesnicích a nabádat zemědělce ke vstupu do JZD a přišel o práci. Jiří se dostal na učiliště Správy spojů v Ústí nad Labem, kde žil tři roky na internátě. V roce 1966 narukoval proti svým očekáváním k jednotce zvláštního určení první výsadkové roty hloubkového průzkumu v Luštěnicích u Mladé Boleslavi, kde působil jako výsadkář a radista. Dne 20. srpna 1968 večer při vojenském cvičení zachytili vojáci signály, že území narušují cizí jednotky. Následovala týdenní bojová pohotovost, při níž byli ochotni bojovat, ovšem nemohli zasáhnout. Nedlouho poté kasárna v Luštěnicích obsadili Rusové.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Zataženo
0°C /-3°C
Oblačno
2°C /-3°C
Oblačno
1°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace