REKLAMA

Nadežda Földváriová, rod. Pavlíková (1933)

 

  • Nadežda sa narodila 4. 2. 1933 v Bratislave
  • vyštudovala muzikológiu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave
  • pracovala vo Vydavateľstve krásnej literatúry, neskôr v divadelnom oddelení Literárneho ústavu SAV
  • vydala sa za Kornela Földváriho
  • počas normalizácie mala zákaz činnosti a bola vylúčená zo Zväzu slovenských hudobných skladateľov
  • po revolúcii mohla opäť slobodne písať a publikovať

Nadežda Földváriová sa narodila 4. 2. 1933 v Bratislave. Jej otec sa zapojil do SNP a spolu s rodinou sa po potlačení povstania musela skrývať pred Nemcami. Po vojne vyštudovala muzikológiu na Filozofickej fakulte UK a začala pracovať vo Vydavateľstve krásnej literatúry. Neskôr prešla do divadelného oddelenia Literárneho ústavu SAV. Počas tohto obdobia sa zoznámila aj so svojím budúcim manželom spisovateľom Kornelom Földvárim. Počas normalizácie bola pamätníčka vylúčená zo Zväzu slovenských hudobných skladateľov a mala zákaz publikovania textov o novej hudbe prichádzajúcej zo západu a z Poľska. Po revolúcii mohli obaja s Kornelom konečne slobodne písať a publikovať. Po manželovej smrti sa Nadežda presťahovala do domu seniorov Ohel David, kde žije dodnes.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Oblačno
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
1°C /-2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace