REKLAMA

Emilie Nesvadbová (1935)

 

  • narozena ve městě Ostrožec na Volyni
  • volyňská Češka
  • svědkyně vypálení Českého Malína 13. července 1943
  • v Českém Malíně zahynula její babička, dva strýcové, dvě tety, bratranec a dvě sestřenice
  • její děda Jeroným Vigner přežil vraždění v Českém Malíně
  • po tragédii žila rodina v Českém Malíně
  • rodina v roce 1947 reemigrovala do Československa a usadila se v Novém Malíně
  • v roce 2017 žila v Šumperku

Emílie Nesvadbová, rodným příjmením Vignerová, se narodila 20. listopadu 1935 v okresním městě Ostrožec na Volyni v tehdejším Polsku (nyní území Ukrajiny). V necelých osmi letech na vlastní oči viděla následky běsnění nacistů v Českém Malíně. Mezi spálenými a prostřílenými těly mužů, žen a dětí se nacházela také její osmašedesátiletá babička Alžběta Vignerová, třiačtyřicetiletý strýc Václav s jeho o šest let mladší manželkou Marií a čtrnáctiletým synem Vladimírem, dvaatřicetiletá teta Anežka Zemanová se svým čtyřiatřicetiletým manželem Borisem a jejich dvěma dcerami - desetiletou Eliškou a sedmiletou Mařenkou. Z rodiny tento masakr přežil jen dědeček Jeroným Vigner, za nímž se rodina z Ostrožce vzápětí do Českého Malína přestěhovala. Zanedlouho poté pamětnice ležela v prázdné místnosti přikrytá prostěradlem. Znehybněly ji totiž vysoké horečky ze zánětu mozkových blan a všichni si mysleli, že už jí není pomoci. Krátce poté, co otec pohřbil svou matku a sourozence, čekal na smrt své nejstarší dcery. V nejtěžších chvílích jeho života se mu prý zjevil anděl s radou, ať dceři podá pár kapek čaje. A právě ty Emílii Nesvadbové zachránily život. Začala kašlat a o několik týdnů později už znovu stála na nohou. V roce 1947 rodina reemigrovala do Československa a usadila se ve Frankštátě, kam se po odsunu Němců nastěhovalo mnoho rodin právě z vypáleného Českého Malína. Z piety obec v roce 1947 změnila svůj název na Nový Malín. Od svých patnácti let až do penze pracovala Emílie Nesvadbová v Metře Šumperk. V roce 1955 se provdala za Oldřicha Nesvadbu, s nímž měla později dvě děti, Ladislava a Irenu. V roce 2017 žila v Šumperku.


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Dešťové přeháňky
8°C /3°C
Oblačno
7°C /2°C
Polojasno
8°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace