REKLAMA

Drahomír Langer (1932)

 

  • narozen 2. listopadu 1932 v Lašťanech
  • perzekuce během kolektivizace
  • sedmadvacet měsíců v PTP
  • otec odsouzen v březnu 1956 za ohrožování jednotného zemědělského plánu na rok a půl vězení
  • rodina přinucena vstoupit do JZD
  • v roce 2018 žil Drahomír Langer v Lašťanech

Drahomír Langer se narodil 2. listopadu 1932 na rodinném hospodářství v Lašťanech. Jeho rodiče během kolektivizace odmítali vstoupit do Jednotného zemědělského družstva (JZD). Nasadili jim proto vysoké dodávky zemědělských komodit, a když to nezabralo, poslali jejich syny do Pomocných technických praporů (PTP). Drahomír Langer v nich strávil sedmadvacet měsíců a mimo jiné pracoval v uhelném dole Pluto u Litvínova. V roce 1953 se domů vrátili oba synové, ale o tři roky později otce zatkli. Kvůli neplnění dodávek ho obvinili ze sabotáže a prokurátor navrhoval šest let vězení a konfiskaci veškerého majetku. Ostatní členové rodiny měli být vystěhováni. Lidový soud ve Šternberku zasedl 26. března 1956. Hlavně díky svědectvím lidí, jimž otec za války pomohl, ho nakonec odsoudili za ohrožování jednotného zemědělského plánu na rok a půl vězení. Domů se vrátil s podlomeným zdravím. Krátce po otcově uvěznění se komunistům v Lašťanech podařilo ustavit JZD. Ze strachu do něj stejně jako naprostá většina místních hospodářů tehdy vstoupila i rodina. Pamětník pak až do penze pracoval v místním JZD. Otec několikrát neúspěšně žádal o rehabilitaci a ani pádu komunistického režimu se nedožil. Zemřel v roce 1985. V roce 2018 žil Drahomír Langer stále ve svém rodném domě v Lašťanech.


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Dešťové přeháňky
8°C /5°C
Polojasno
6°C /-1°C
Polojasno
8°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace