REKLAMA

Ing. Petr Weber (1942)

 

 • narozen jako Jehuda Preiss 1. března 1942 v židovském ghettu Bochnia v Polsku
 • v roce 1944 přežil útěk z ghetta v opuštěné chatě, rodiče zemřeli
 • na Slovensku se ho ujala česká křesťanská rodina a po válce ho adoptovala, dostal jméno Petr
 • po válce se Weberovi vrátili do Plzně, kde otec pracoval ve Škodovce
 • ve třinácti letech podstoupil židovský obřad bar micva
 • v roce 1958 zemřela jeho adoptivní matka, rok poté otec
 • v roce 1959 byl přijat na ČVUT, fakultu technické a jaderné fyziky
 • v roce 1961 odjel studovat jadernou fyziku do Moskvy, kde v roce 1965 absolvoval
 • po návratu do vlasti vstoupil do KSČ a dostal místo ve Škodovce
 • v roce 1966 se poprvé setkal v Izraeli se sourozenci své biologické matky
 • protestoval proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy a při čistkách v roce 1971 přišel o místo
 • čtyřicet let pracoval jako programátor v Podniku výpočetní techniky v Hodoníně
 • v roce 1976 se oženil s Věrou, rozenou Baderovou, též židovského původu
 • po roce 1990 působil jako předseda Židovské obce v Brně

Petr Weber se narodil jako Jehuda Preiss 1. března 1942 v obci Bochnia nedaleko Krakova, kde v té době byli jeho židovští rodiče Lola a Aaron Preissovi internováni v ghettu. V jeho dvou letech rodiče zahynuli pravděpodobně při útěku z ghetta a malý Jehuda přežil v opuštěné chatě, kde ho našli další uprchlíci, mezi nimiž byl i jeho strýc. Na Slovensku ho zanechal v Liptovském Mikuláši u židovské rodiny, aby ho uchránil před dalšími strastmi při nebezpečné cestě do Palestiny. Pamětníka se zde ujala česká katolická rodina Marie a Josefa Weberových, která do konce války kryla jeho identitu a poté ho adoptovala. Dostal jméno Petr Weber. Weberovi se po válce přestěhovali zpět do své domoviny, kde otec dostal místo v plzeňské Škodovce. Rodina se přestěhovala do Chalup u Merklína, kde díky své adoptivní rodině prožil krásné dětství. Weberovi udržovali kvůli pamětníkovi kontakt s plzeňskou Židovskou obcí a ve třinácti letech podstoupil židovský obřad bar micva. V roce 1958 zemřela jeho adoptivní matka a po maturitě v roce 1959 Petr Weber pohřbil otce. Nový život začal v Praze, kam byl v roce 1959 přijat na Fakultu technické a jaderné fyziky ČVUT. Po dvou letech dostal stipendium na Institutu jaderné energetiky v Moskvě, kde v roce 1965 absolvoval. Po návratu vstoupil do KSČ a dostal místo ve Škodovce jako výzkumný pracovník v závodě na výrobu součástek pro atomové elektrárny. V roce 1966 se poprvé setkal v Izraeli se sourozenci své biologické matky. Po vstupu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nabádal kolegy, aby neplatili stranické příspěvky, dokud okupační vojska neopustí republiku, při čistkách pak přišel o místo a byl rok bez práce. Chvíli pracoval jako řidič a poté díky protekci dostal místo programátora v Hodoníně, kde zůstal až do důchodu. V roce 1976 se oženil s Věrou, rozenou Baderovou, též židovského původu. Po roce 1990 se aktivně zapojil do činnosti Židovské obce v Brně a nějakou dobu také působil jako její předseda.

AUDIO K ČLÁNKU


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Polojasno
-2°C /-4°C
Oblačno
-1°C /-4°C
Déšť se sněhem
-1°C /-5°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace