REKLAMA

Miloslav Šváček (1941)

 

  • narozen 2. února 1941 ve Střítěži nad Ludinou
  • rodina perzekvována během kolektivizace zemědělství
  • od roku 1969 vedoucí mládeže katolické sekce Českého esperantského svazu
  • v letech 1969 až 1977 vedoucí letních táborů katolických esperantistů v Herborticích
  • 21. července 1977 letní tábor v Herborticích přepadla StB
  • 18. května 1979 u Okresního soudu v Ústí nad Orlicí odsouzen za maření dozoru nad církvemi a náboženskými společnostmi
  • podepsal petice Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů a Několik vět
  • v letech 2003 až 2012 vykonával funkci prezidenta Mezinárodního sdružení katolických esperantistů (IKUE)
  • v roce 2016 místopředseda mezinárodní sekce a předseda české sekce katolických esperantistů
  • žije v místní části Přerova Penčicích

Miloslav Šváček se narodil 2. února 1941 ve Střítěži nad Ludinou jako čtvrté z pěti dětí soukromým hospodářům Josefu a Aloisii Šváčkovým. V dětství se stal svědkem nátlaku místních komunistů, aby rodiče vstoupili do nově vznikajícího jednotného zemědělského družstva. Jako syn věřících rodičů a bývalých hospodářů si po ukončení základní školy nemohl vybrat studijní obor a vyučil se zedníkem. Pro dobré studijní výsledky pak ještě mohl vystudovat večerní školu na stavební průmyslovce. Během studia se díky starým časopisům z půdy seznámil s esperantem. Později docházel také na kurzy a stal se členem esperantského hnutí. V březnu 1969 byl v Brně během konstitučního sjezdu založen Český esperantský svaz a jeho katolická sekce, v níž se Miloslav Šváček ujal místa vedoucího mládeže. Později dělal vedoucího na devíti letních táborech katolických esperantistů v Herborticích s mezinárodní účastí. 21. července 1977 tábor obklíčila StB a o dva roky později soud v Ústí nad Orlicí odsoudil za maření dozoru nad církvemi a náboženskými společnostmi Miloslava Šváčka k patnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu. Soudní přelíčení neuniklo zahraničním sdělovacím prostředkům. Pamětník tehdy dokonce dostal podpůrný dopis i od papeže Jana Pavla II. Miloslav Šváček se nezalekl a i po skončení soudu se angažoval jak v esperantském hnutí, tak v katolické církvi. Po pádu komunismu pak v letech 2003 až 2012 dokonce vykonával funkci prezidenta Mezinárodního sdružení katolických esperantistů (IKUE). Dnes žije se svou ženou v místní části Přerova Penčicích a jako místopředseda mezinárodní sekce a předseda české sekce katolických esperantistů se stále aktivně věnuje tomuto sdružení.


Materiály jsou převzaté z portálu www.pametnaroda.cz a veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů na tomto portále. Více se dočtete na kartě pamětníka zde.

Banner Paměť národa >>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Polojasno
15°C /4°C
Polojasno
18°C /5°C
Polojasno
20°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace