REKLAMA

Nebuďte na péči sami!


„Máma je strašně silná osobnost a ode mě vyžaduje víc a víc.“
„Cítím se v tom být úplně sama.“
„Nevím, kam se obrátit.“

Kazuistiky k semináři cyklu Generace uprostřed konaného 24. 11. 2014
seminář vedla: Dana Kroupová, vedoucí krizové pomoci a poradenství Života 90


Podívejte se na prezentaci, která na semináři zazněla.

O maminku, které je 93 let, jsem pečovala (a žily jsme spolu) 15 let. Maminka je na svůj věk velmi aktivní a v okolí velmi oblíbená. Doma je ale věčně nespokojená a zlá. Má hrozné nálady, které si vylévá na nejbližším okolí. Moje kamarádky, které ji znají, mi ji závidí. Navenek je okouzlující, aktivní a milá. Cítím se v tom být úplně sama, jen já znám její pravou tvář a musím čelit jejím náladám.


Toto je komplexní problém, kterému bychom měli věnovat více času. Spadá do kompetencí našich bezplatných poraden. Pro začátek doporučujeme objednat se do psychologické poradny, kde můžete o celé situaci popovídat a společně s pracovnicí hledat pro Vás optimální řešení. Objednat se můžete přes bezplatnou linku Senior telefon 800 157 157, která funguje nonstop a je anonymní. Pokud se vyskytne nějaký akutní problém, neváhejte se na nás obrátit.

Mám silný pocit frustrace. Maminka, o kterou se starám, nic neocení, všechno je málo a nic není dobře. Řekla mi, že je povinnost dětí se o rodiče postarat.


Nemůžeme být míčkem, kterým rodič pinká, jak se mu zlíbí. Dobrý pečující není ten, který udělá všechno, co rodič chce. Pečující má právo myslet rovněž na své vlastní potřeby, mít volný čas. Jde o to hledat kompromisy a nastavit hranice. Poradit se o vhodném způsobu komunikace se svým rodičem se můžete v naší poradně pro pečující osoby.V rámci poradenství, které je zdarma, můžeme celou situaci probrat více do hloubky. Objednejte se, prosím, na telefonu 800 157 157. Společně se pokusíme najít způsob, jak situaci zlepšit.

Mám obavu o maminčino bezpečí. Vařila si na plynovém sporáku rýži a usnula. Jen náhodou se jí nic nestalo. Nechce ale za žádnou cenu opustit svůj byt a stěhovat se k nám.


V bytě, kde senior bydlí, je třeba myslet na jeho bezpečí. Pomocí různých opatření jde tuto bezpečnost zvýšit, např. nahrazení spotřebičů, které fungují na plyn, nastavení průtoku vody v bateriích tak, aby netekla příliš horká voda, umístění madel v koupelně a na toaletě, použitím protiskluzových podložek apod.Více tipů pro vyšší bezpečnost naleznete v níže uvedených odkazech.

Užitečné odkazy:


www.zivot90.cz
www.zitdeledoma.cz
www.pecujdoma.cz

 

V noci potřebuju načerpat energii. Tatínek, o kterého pečuji a který má demenci, trpí nespavostí. V noci hrozně hlučí, volá, bouchá věcmi. Nenechá mě spát a já jsem na konci svých sil.

Povzbuzujte tatínka přes den ve fyzické aktivitě. Vhodné je také nechat tatínka vyšetřit lékařem, který by mu mohl předepsat  léky proti nespavosti. V situaci, kdy by tato opatření nepomohla, je možné si péči o tatínka ulehčit prostřednictvím osobní asistence, která funguje 24 hodin denně. Asistent může pomoci s osobní hygienou,  uložit vašeho tatínka ke spánku, nebo ho v noci pohlídat a být u něho. Podívejte se na www.zitdeledoma.cz.

Maminka už na všechno nestačí. Nechce ale s ničím pomoci, už vůbec ne od pečovatelek nebo dalších sociálních služeb. Potřebovala by např. pomoc s úklidem, ten ale podle ní můžu udělat i já. Nemám ale na to sílu, chodím do práce a starám se o vlastní domácnost.

Stanovte si priority. Pokud je maminka spokojená a její životní styl ji nijak neohrožuje, nechte ho, jak je. Pokud myslíte, že by maminka potřebovala pomoc sociálních služeb, poraďte se s jejím praktickým lékařem. Ten bude vědět, jaká konkrétní dostupná pomoc je ve vašem okolí. Tu pak můžete mamince nabídnout. Jděte cestou kompromisu. Dávejte na výběr alternativy, které jsou ve vaší režii, ale netlačte maminku do jedné konkrétní věci. Zkuste se taky zbavit pocitu viny z toho, že nestíháte dělat všechno, co si vaše maminka představuje. Sdílejte strasti péče s blízkými, třeba se sourozenci. Rádi s vámi také promluvíme na lince Senior telefon 800 157 157.

V létě jsem si po dlouhé době zařídila dovolenou. K mámě, o kterou se starám, chodila pečovatelka. Stejně jsem si to neužila. Zdá se mi, že všechno jde mimo mě a ta velká starost, ta hlavní linka péče, tam pořád běží. Je to to, na co pořád myslím, ať jdu ven, za kulturou, kamkoli.

Je velmi dobře, že myslíte na svůj vlastní volný čas a dopřejete si dovolenou. Chápu, že obavy, které při tom zažíváte jsou zatěžující. Doporučuji Vám obrátit se na naši bezplatnou psychologickou poradnu, kde můžete s psycholožkou o celé situaci pohovořit a společně najít vhodné techniky, které by Vám pomohly snížit úzkostnost a obavy. Objednejte se na 800 157 157.

 

 

Jak nejlépe pečovat?


•  Myslete na sebe, najděte různé možnosti pomoci, požádejte o pomoc rodinu, využijte sociálních služeb.


•  Myslete na svoje potřeby, neodbývejte se, dbejte na zdravou životosprávu.


•  Stanovte si reálné cíle.


•  Pečujete-li o člověka s demencí, učte se radovat z drobných úspěchů. Svou péčí můžete přispět k zpomalení průběhu tohoto progresivního onemocnění, snažte se zaměřit vždy jen na jednu věc.


•  Pečujete-li o umírajícího člena rodiny v domácím prostředí (pokud to situace dovolí), můžete často zažívat zoufalství a pocity viny, že pro něj neděláme dost. Vězte, že tím, že jste dotyčnému umožnili být na konci života se svými blízkými, jste pro něj učinili velmi mnoho.


•  Neváhejte vyhledat odbornou pomoc. To, co zažíváte, znají tisíce pečujících. Vždy se je na koho se obrátit.


•  Navštivte stránky www.zitdeledoma.cz a vyplňte jednoduchý dotazník. Zjistíte, jaké soc. služby jsou pro vás vhodné a jsou ve vašem okolí dostupné.

 

Potřebovala jsem doma zdravotnickou konzultaci mojí 93leté maminky. Její obvodní lékař mi ale řekl, že to není jeho povinnost a že musí přijít jen v ohrožení života. Je to pravda?
Odpověď právní poradny Života 90 (pro bezplatné konzultace vašich záležitostí volejte 800 157 157)
: Podle zákona je každý zdravotnický pracovník povinen vykonávat zdravotnické povolání svědomitě, poctivě, s hluboce lidským vztahem k občanům a s vědomím odpovědnosti ke společnosti. Mezi povinnosti praktického lékaře je také zajišťování návštěvní služby. To vyplývá z § 18 zákona o péči o zdraví lidu a § 20 odst. 3 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Pokud tedy nastane potřeba zajištění návštěvní služby, je lékař povinen tuto službu poskytnout. Ordinační hodiny si praktický lékař stanovuje sám. To se týká nejen jeho ordinace, ale i případných návštěv pacientů v domácí péči.


Pokud se domníváte, že praktický lékař zanedbal povinnou péči, nebo jiným způsobem nedostál svým povinnostem, můžete si na toto pochybení stěžovat u zdravotní pojišťovny nebo u České lékařské komory, která dohlíží nad plněním Etického kodexu ČLK.


Jsem malířka a vloni jsem připravovala velkou výstavu. Kdykoli jsem potřebovala mít čas pro sebe nebo něco zařídit, matka onemocněla, necítila se dobře nebo jinak vyžadovala moji péči a přítomnost. Bylo to, jakoby si nepřála, abych tu radost měla. Moji sourozenci mi říkají, že to všechno moc prožívám. Museli mě odvézt do nemocnice, než pochopili, že já už opravdu nemůžu.


Je důležité, abyste neměla výčitky z toho, že si uděláte čas na sebe. S maminkou zkuste mluvit o tom, že potřebujete čas pro sebe, že vás malování dělá šťastnou. Rozprostřete péči o maminku mezi své sourozence. Můžete také požádat na Úřadu práce o Příspěvek na péči, ze kterého jsou hrazeny sociální služby. Neváhejte pro sebe hledat odbornou pomoc, bude vašim vodítkem a pomocníkem. Můžete se objednat do poradny pro pečující nebo do psychologické poradny na čísle  Senior telefonu: 800 157 157.

 

 

Máte další dotazy? Chcete s námi konzultovat vaši konkrétní situaci? Objednejte se do bezplatné sociální poradny Života 90 na telefonu 800 157 157 nebo nám položte dotaz zde.

 

(Publikováno 22. prosince 2014)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Zataženo
11°C /7°C
Zataženo
11°C /7°C
Oblačno
10°C /6°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace