REKLAMA

První kroky k realizaci jednotného digitálního trhu


Digitální technologie zásadně změnily náš způsob života, naše chování, potřeby a požadavky. V současnosti používá chytré telefony, tablety nebo laptopy pro přístup k internetu „v pohybu“ více než polovina Evropanů. Tento údaj je ještě vyšší u mladých lidí
.

Abychom drželi krok s tímto vývojem, představila Evropská komise na jaře 2015 plán tzv. jednotného digitálního trhu. A dnes přišla s prvními třemi kroky, které začnou bouráním bariéry mezi zeměmi EU v evropském digitálním prostoru:

1)rozšíření přístupu k on-line obsahu,
2)modernizaci autorského práva napříč EU,
3)nová pravidla pro digitální smlouvy.


1) Více on-line obsahu

Digitální technologie radikálně změnily způsob, jakým se přistupuje k tvůrčímu obsahu a jak se takový obsah vytváří a šíří. 49 % uživatelů internetu v EU poslouchá hudbu, sleduje videa a hraje hry na internetu. Mnoho z nich, zejména těch nejmladších, očekává, že tak budou moci činit i na cestách v rámci EU. A aby se Evropané na svých cestách po EU neocitli bez přístupu k on-line službám, jejichž prostřednictvím sledují filmy a sportovní vysílání, poslouchají hudbu, čtou e-knihy nebo hrají hry a za jejichž využívání zaplatili v zemi svého bydliště, navrhla Komise nařízení o přeshraniční přenositelnosti on-line služeb poskytujících obsah. Očekává se, že přeshraniční přenositelnost – nové právo spotřebitelů v EU – se stane skutečností v roce 2017, v témže roce, kdy v EU skončí poplatky za roaming.

2) Moderní autorské právo

Dále dnes Komise nastínila svou vizi moderního rámce EU v oblasti autorského práva. Chce dosáhnout toho, aby kromě přístupu k široké nabídce legálního obsahu, byla současně zajištěna lepší ochrana a spravedlivé odměňování autorů a jiných nositelů práv. Z modernějšího a evropštějšího rámce budou mít rovněž prospěch klíčová odvětví vzdělávání, kultury, výzkumu a inovací.

Jedná se o jakýsi „politický náhled“, který bude v příštích šesti měsících převeden do podoby legislativních návrhů a politických iniciativ, v nichž budou zohledněny všechny podněty z několika veřejných konzultací.

Co konkrétně by se mělo změnit, naleznete zde: tisková zpráva (v češtině)

3) evropská smlouva pro online nakupování


Elektronický obchod roste, ale firmy ani spotřebitelé stále nevyužívají jeho potenciálu v plném rozsahu. Pouze 12 % obchodníků v EU umožňuje internetový nákup zákazníkům z jiných zemí EU, zatímco ve své zemi jich tuto službu nabízí trojnásobek (37 %). Obdobně platí, že po internetu z jiné země EU nakupuje pouze 15 % zákazníků, ale ve vlastní zemi také zhruba trojnásobek (44%).

Komise proto dnes navrhla nová pravidla, která zlepší ochranu evropských spotřebitelů při nakupování na internetu a podnikům pomůže prodávat přes hranice. Jde o dva legislativní návrhy: jeden se týká poskytování digitálního obsahu (jako je streaming hudby) a druhý prodeje zboží po internetu (např. nákupu oblečení on-line).

Navrhované akty přispějí k odstranění hlavních překážek pro přeshraniční elektronické obchodování v EU, tj. roztříštěnosti spotřebitelského smluvního práva, z toho plynoucích vysokých nákladů pro firmy (zejména malé a střední podniky) a nedůvěry spotřebitelů k nakupování po internetu z jiné země.

Co konkrétně návrh přinese, naleznete zde: tisková zpráva (v češtině) a český factsheet .

Zdroj: http://ec.europa.eu
(Publikováno 14. prosince 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
11°C /5°C
Dešťové přeháňky
11°C /6°C
Zataženo
11°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace